Auke Kok przepytał setki osób, które Johana Cruyffa znały, poczynając na członkach rodziny i przyjaciołach z dzieciństwa, a na kolegach z drużyny, trenerach i współpracownikach w biznesie kończąc. Dzięki temu nie powstała laurka ani kolejna nijaka „boiskowa” opowieść, lecz portret człowieka z krwi i kości, faceta, którego osobowość nie sposób umieścić w sztywnych ramach.
Zadanie nie było łatwe, bo Cruyff, którym na podwórku chciało być każde dziecko kopiące piłkę w XX wieku, żył w czasach, gdy prywatność jeszcze dawało się chronić, np. nikt wówczas nie odważył by się napisać w gazecie, że pochodzący z protestanckiej rodziny chłopak „jest owładnięty seksem”. Tajemniczy pozostał aż do swojej śmierci w 2016 roku, wspominając go, często poprzestawano na opisywaniu zachowań, które dziś zwyczajnie by nie przeszły – Holender pozwalał sobie na palenie papierosów nawet na ławce trenerskiej.
Dziś wiemy, że dziewczyny umawiające się z nim na randkę powinny były brać ze sobą własną paczkę papierosów, bo z tymi, które liczyły na to, iż ten chciwiec poczęstuje je swoimi, od razu zrywał.
Było mu wolno więcej niż innym, z czego bezczelnie korzystał, nie raz i nie dwa przychodząc do skarbnika Ajaksu tuż przed samym meczem, by wymusić na nim dodatkową premię. Argumentował, że ludzie przychodzą na trybuny głównie dla niego, więc zasługuje na więcej niż koledzy z boiska. Wkurzano się o to na niego i szybko mu wybaczano. Cruyff był bowiem, jak napisał Kok, „dzieckiem klubu” – szelmą i wybitnym talentem, człowiekiem skorym do szantaży, a jednocześnie szczerym i zabawnym, potrafiącym swoimi gestami i zachowaniem chwycić za serce.
Stał się legendą w Ajaksie, ale też w Barcelonie, które stało się „jego miastem”. Miał piłkarski epizod za oceanem, bo… musiał mieć. Wrócił na boisko, gdyż długi narosłe wskutek nieostrożnych inwestycji podjętych przez zbyt zaufanego doradcę przerosły jego majątek i jedynym ratunkiem było podpisanie kolejnych lukratywnych kontraktów. Wrócił do Ajaksu, ale po raz ostatni piłkę kopnął, w drużynie arcyrywala – Feyenoordzie. Cały on.
„Johan Cruyff. Biografia totalna”. Autor: Auke Kok. Tłumaczenie: Paweł Wilkowicz. Wydawnictwo: SQN. Liczba stron: 664. Cena okładkowa: 79,99 zł, e-book: 49,99 zł.
Sportowa półka - tu możesz przeczytać więcej recenzji i zapowiedzi książek o sporcie
![Johan Cruyff. Piłkarski geniusz z krwi i kości [SPORTOWA PÓŁKA]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/b5/ff/668520a865079_p.jpg?1720000680)
