Autor stawia tezę, że współczesny futbol narodził się na Węgrzech tuż po zakończeniu I wojny światowej, a zwycięstwa Złotej Jedenastki w latach powojenny kolejnego globalnego konfliktu były zwieńczeniem piłkarskiej rewolucji. Podwaliny pod nią położył Jimmy Hogan, którego wychowankowie i współpracownicy ukształtowali nową szkołę futbolu. Rozjeżdżając się po świecie ze względu na trawiący ich ojczyznę lat 20. i 30. ubiegłego wieku antysemityzm, faszyzm i komunizm roznieśli nowoczesne idee organizacji gry i treningu do Włoch, Brazylii, Argentyny i USA. Trenerzy do dziś obficie czerpią, często nieświadomie, z tej skarbnicy wiedzy.
Z zakamarków historii Jonathan Wilson wyciąga na światło dzienne nazwiska bohaterów owej rewolucji, pokazuje ich wkład w rozwój piłki nożnej, czyniąc to z właściwą sobie znajomością tematu – na tle epoki, z licznymi odwołaniami do bieżących wydarzeń, które kształtowały Węgry i całą Europę.
„Nazwiska dawno niesłyszane. Jak złoty wiek węgierskiej piłki ukształtował współczesny futbol”. Autor: Jonathan Wilson. Tłumaczenie: Michał Okoński. Wydawnictwo: SQN. Liczba stron: 392. Cena okładkowa: 44,99 zł/e-book: 39,99 zł.
Sportowa półka - tu znajdziesz więcej naszych recenzji książek o sporcie
![Jak złoty wiek węgierskiej piłki ukształtował współczesny futbol [SPORTOWA PÓŁKA]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/ca/d2/64e7487ab0887_p.jpg?1692878971)
