Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa Druzbacka w Podegrodziu. Złote trofea rozdane [ZDJĘCIA]

Iga Michalec
Prawie 600 wykonawców wzięło udział w 35. jubileuszowym Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych Duzbacka w Podegrodziu. Poznaliśmy zdobywców głównych trofeów: „Złotych Basów”, „Złotych Skrzypiec”, „Złotego Słowika”, „Złotego Listka” , „Złotej Siekierki” oraz uhonorowanych innymi nagrodami i wyróżnieniami regulaminowymi i pozaregulaminowymi

Sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu rozbrzmiewała od czwartku do dzisiaj muzyką i śpiewem. Publiczność oklaskiwała wspaniałe występy wykonawców za sprawą jubileuszowej „Druzbacki”.

Do stolicy Lachów Sądeckich zjechała rekordowa liczba uczestników. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wystąpili wykonawcy z całej Małopolski.

Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych jest największym przeglądem dorobku ludowego muzykowania, śpiewu (solowego i zespołowego) oraz popisu drużbów weselnych w regionie.

W tym roku konkursowe jury obradujące pod przewodnictwem etnomuzykologa Aleksandry Szurmiak-Boguckiej oceniło przez kilka dni 161 prezentacji. Wśród wykonawców było 28 muzyk, 46 instrumentalistów, 29 grup śpiewaczych dorosłych, 33 śpiewaków solistów, 9 mistrzów z uczniami, 16 drużbów weselnych, w tym 2 starostów.

Początki imprezy sięgają 1980 roku. Początkowo konkurs odbywał się co roku w różnych miejscowościach regionu. Od dziewiętnastu już lat wykonawcy przyjeżdżają do stolicy Lachów Sądeckich. Celem tej imprezy jest ożywianie różnorodnych form tradycyjnego muzykowania. Organizatorami 35. edycji „Druzbacki” byli Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu.

- W tym roku w Podegrodziu gościliśmy rekordową liczbę uczestników – mówi Aleksander Smaga, koordynator „Druzbacki” z MCK „Sokół” w Nowym Sączu. – Cieszymy się, że było ich tylu. Najważniejsze, aby miłośnicy folkloru spotykali się właśnie na takich konkursach, aby młodzi podpatrywali starszych, przejmowali od nich tradycje muzykowania ludowego. Ważne, żeby wychodzili na scenę dla przyjemności, a nagrody zdobyte podczas takich konkursów są jedynie miłym bonusem.

W konkursie Muzyk Ludowych (kategoria dorosłych) główne trofeum „Złote Basy” i nagrodę pieniężną otrzymali „Gorcanie” z Niedźwiedzia (powiat limanowski).

Zobacz, jak wyglądał Nowy Sącz przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

W konkursie Instrumentalistów (kategoria dorosłych) główne trofeum wraz z nagrodą pieniężną zdobył Jakub Guzik z Juszczyna.

W konkursie Grup Śpiewaczych (kategoria dorosłych) „Złotego Słowika” oraz nagrodę pieniężną otrzymała żeńska grupa śpiewacza Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej.

Ze „Złotym Słowikiem” wyjechał z Podegrodzia Stanisław Tokarczyk z Nawojowej. Startował on w konkursie Śpiewu Solowego (kategoria dorosłych).

W konkursie Mistrz i Uczeń nagroda „Złotego Listka” przypadła Piotrowi Kuligowi z uczniami Emilem Kłakiem i Anielą Kulig.

Głównym trofeum w konkursie Drużbów oraz Mowy Starosty Weselnego była „Złota Siekierka”. Tę nagrodę otrzymał Stanisław Źrałka, starosta weselny z Piwnicznej-Zdroju.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 3

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska