Szef resortu rolnictwa powiedział na antenie TVP, że zgłosił problem na posiedzeniu rządu. - Mój wniosek jest taki, żeby zmienić zasady funkcjonowania Polskiego Związku Łowieckiego. Uważam, że powinien on zostać rozwiązany - powiedział Krzysztof Jurgiel.
Czytaj również:**Przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty**
Minister wskazał też, że Niemczech jest ponad 30 stowarzyszeń dzierżawiących w rynkowy sposób obwody. - U nas jest ciągle problem, który dotyka mieszkańców wsi - powiedział.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
Według niego, jednym z powodów rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń jest fakt, że PZŁ nie pomaga w walce z ASF u dzików.
Co na to wszystko PZŁ?
Zarząd podkreśla, że afrykański pomór świń traktuje priorytetowo. I, jak wskazuje, prowadzi intensywną redukcję liczebności populacji dzika.
"W sezonie łowieckim 2017/2018 myśliwi na terenie obwodów dzierżawionych pozyskali 339 637 dzików. W tym celu wyszli na polowanie 4 311 242 razy. Myśliwi prowadzą zintensyfikowany odstrzał dzików nakładem własnych środków finansowych, w wolnym czasie, często kosztem osób najbliższych i obowiązków służbowych. Liczba pozyskanych dzików w sezonie 2017/2018 była rekordowa w porównaniu do sezonów poprzednich (o 20% wyższy odstrzał gatunku niż w sezonie 2016/2017)", czytamy w oficjalnym oświadczeniu.
Polski Związek Łowiecki wskazuje też, że przeprowadzono w ubiegłym sezonie ponad 900 kontroli. Blisko połowa z nich dotyczyła zagadnienia przestrzegania zasad bioasekuracji podczas wykonywania polowania, a ponad 370 powiązanych było z obostrzeniami w zakresie dokarmiania zwierzyny.
"Dodatkowo w minionym sezonie łowieckim dokonano odstrzału 22 tys. dzików w ramach odstrzałów sanitarnych nałożonych na dzierżawców obwodów łowieckich przez organy Inspekcji Weterynaryjnej", czytamy dalej.
Źródło informacji: MRiRW, PZŁ
Założenie Jurgiela - Wieś miejscem godnego życia i pracy: