Urząd Miasta Krakowa wystosował apel o niedokarmianie dzikiej zwierzyny, nie wyrzucanie resztek jedzenia przez okna oraz na trawniki przed blokami, a także o odpowiednie zabezpieczanie odpadów przez wspólnoty mieszkaniowe.
- Straż Miejska zobowiązana jest do częstych kontroli i wystawiania mandatów za nieprzestrzeganie tych zasad. Dokarmianie dzików jest zabronione i może skutkować mandatem w wysokości 500 zł - informują w krakowskim magistracie.
Zakaz dokarmiania dzików
Podczas niedawnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa, Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, poinformowała, że zgodnie z § 4. 1. rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 24 kwietnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zakazuje się dokarmiania dzików.
Z rozporządzeniem można zapoznać się w Internetowym Systemie Aktów Prawnych w zakładce Dziennika Ustaw 2024 poz. 677.
Małgorzata Mrugała zapewniała obecnych na spotkaniu gości, że nikt nie będzie karał mieszkańców za zakładanie karmników dla ptaków na swoich posesjach oraz ich dokarmianie.
Dziki w mieście są wielkim problemem
Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska nadmieniła, że bytowanie dzików w mieście jest najpoważniejszym problemem w ich zwalczaniu i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom.
Ilość pożywienia, którym dokarmiane są dziki skutkuje także zwiększoną populacją szczurów, czy nawet lisów.
Działa prezydencki zespół do spraw dzików
Przypomnijmy, że zarządzeniem prezydenta Krakowa w lutym 2023 roku został powołany zespół ds. rozwiązania problemu nadmiernej ilości dzików na terenie Krakowa. Celem jego działania jest wypracowanie optymalnych rozwiązań mających na celu przywrócenie równowagi środowiskowej w zakresie ilości dzików w mieście.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele władz miasta, organizacji pozarządowych związanych z ochroną środowiska, kół łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego, całodobowego pogotowia dla zwierząt łownych i chronionych, straży miejskiej, Komendy Miejskiej Policji, naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Pojawienie się dzików powinno się zgłaszać służbom
Strona społeczna uczestnicząca w spotkaniu zwracała uwagę, iż komunikaty o niedokarmianiu zwierząt powinny być bardziej wyraziste i wskazywać konkretnie, że chodzi właśnie o dziki.
Wskazywała również na lepsze edukowanie mieszkańców w tym zakresie, jak też uwrażliwienie na krzywdę wobec pozostałych zwierząt np. ptaków. W czasie dyskusji słyszalny był głos o jawnym ich dręczeniu i zbyt małej liczbie patroli Straży Miejskiej na Rynku Głównym, gdzie dochodzi do tego typu zdarzeń.

W krakowskim urzędzie podkreślają: "Do dzików nie należy podchodzić ani ich karmić. Należy odpowiednio zabezpieczyć odpady, by nie były dla nich dostępne. Pozostawianie pokarmu zwabia dziki do miasta oraz powoduje, że nie potrafią samodzielnie zdobywać pożywienia. Pojawienie się dzików na terenie miejskim powinno się zgłaszać odpowiednim służbom. W sytuacji zagrożenia warto skontaktować się ze Strażą Miejską Miasta Krakowa pod numer 986".
