Aleksandra Stach
Aleksandra Stach Anna Kaczmarz / Polska Press
Reprezentacja kajakarzy górskich przygotowuje się do nowego sezonu w slalomie. Kadrowicze mają za sobą dwa starty w Pyrenees Cup, w obu imprezach stanęli na podium.

Aleksandra Stach błysnęła w Pucharze Pirenejów

Pierwszy rzut Pucharu Pirenejów odbył się 18-19 marca w Pau, drugi - 25-26 marca w La Seu d'Urgell. Statystycznie najlepsze wyniki uzyskała Aleksandra Stach. Zawodniczka KKK Kraków w konkurencji C-1 najpierw zajęła 4. we Francji (wygrała Czeszka Gabriela Satkova), a w miniony weekend w Hiszpanii, na olimpijskim torze, poprawiła się, kończąc rywalizację na 3. pozycji (zwyciężyła reprezentantka gospodarzy Miren Lazkano). Krakowianka w tym drugim przypadku dostała 4 pkt (za dotknięcie bramek), bez tych kar byłaby druga.

Dwukrotnie w czołówce K-1 kobiet uplasowała się Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz). Nasza najlepsza obecnie zawodniczka w tej konkurencji była 2. w Pau (przegrała nieznacznie, o 0,81 s, z Maialen Chourraut, mistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro 2016 i wicemistrzynią z Tokio 2021). W Hiszpanii mogła powtórzyć ten wynik, ale 4 punkty karne zepchnęły ją na 6. pozycję (Monica Doria Vilarrubla z Andory). Druga z naszych czołowych reprezentantek w K-1, Natalia Pacierpnik (KKK), była odpowiednio 10. (finał) i 21. (półfinał).

Kacper Sztuba na podium Pyrenees Cup

Panom w Pyrenees Cup aż tak dobrze nie poszło, ale też zdobywali miejsca w czołówce. Najlepszy bilans ma Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków): 3. lokata w Pau (triumfował Hiszpan Miquel Trave) i 6. w La Seu d'Urgell (wygrał Szwajcar Thomas Koechlin). Dwa finały zanotował także Grzegorz Hedwig (Start), kończąc rywalizację kolejno na 4. (wcześniej wygrał półfinał) i 9. pozycji.

W K-1 mężczyzn wysoka formę trzyma doświadczony Dariusz Popiela, który był najlepszym z Polaków. Najpierw uplasował się 11. pozycji (półfinał; zwyciężył Hiszpan David LLorente), później w Hiszpanii był 8., a gdyby nie aż 6 punktów karnych byłby drugi. Dziesiątą lokatę w ostatnich zawodach zajął Jakub Brzeziński (AZS AWF Kraków).

Przypomnijmy, że w tym sezonie dla slalomistów najważniejsze będą mistrzostwa świata (19-24 września w ośrodku Lee Valley pod Londynem), którą są także główną kwalifikację olimpijską.