https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kajra i Sławomir na jesiennym redyku w gminie Niedźwiedź. Jan Lupa ugościł uczestników w swojej bacówce. Wydarzenie przyciągnęło tłumy

Joanna Mrozek
Jesienny redyk to barwne święto wsi, na które zjeżdżają tłumy. W tym roku nie mogło na nim zabraknąć Kajry i Sławomira. Tak było na redyku w gminie Niedźwiedź
Jesienny redyk to barwne święto wsi, na które zjeżdżają tłumy. W tym roku nie mogło na nim zabraknąć Kajry i Sławomira. Tak było na redyku w gminie Niedźwiedź Andrzej Wielowski @superkajra
W sobotę (5 września) Sławomir wraz z Kają wzięli udział w barwnym wydarzeniu w gminie Niedźwiedź. Jesienny redyk, czyli spędzanie owiec z hal od lat przyciąga tłumy. Nie zabrakło także najmłodszych widzów ubranych w tradycyjne, regionalne stroje. Było dużo śpiewu i zabawy. Korowód owiec, których było blisko tysiąca poprzedziła banderia konna i zaprzężone w konie bryczki. Nie zabrakło tradycyjnych specjałów oraz biesiady. Uczestników gościł baca Jan Lupa.

Jesienny redyk w gminie Niedźwiedź

W sobotę (5 października) już po raz kolejny odbył się w gminie Niedźwiedź jesienny redyk, czyli przemarsz owiec powracających z hal do zagród. Setki zwierzaków przemaszerowało z Koninek do Koniny, zaś korowód owiec poprzedziła banderia konna oraz kolorowe bryczki. Następnie rozpoczęło się wspólne świętowanie na zakończenia sezonu. Wydarzenie było współfinansowane przez Gorczańskiego Bacę Jana Lupę, Gmina Niedźwiedź oraz Powiat Limanowski.

Lekkie opady deszczu nie przeszkodziły mieszkańcom gminy Niedźwiedź oraz turystom – z zaciekawieniem obserwowali stada owiec schodzące z hal do swoich zagród. Redyk w to jedna z imprez, która przyciągają tutaj młodych i starszych z Limanowszczyzny. Nie brakuje regionalnych potraw, ludowej muzyki i opowieści baców.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Magdalena Kajra Kajrowicz (@superkajra)

W kulturze pasterskiej redyk to największe święto wsi, podczas którego bacowie z juhasami przepędzają owce z hal. Na wiosnę, zgodnie z tradycją zwierzęta powrócą na pastwiska. Podczas jesiennego redyku zaplanowano degustację potraw regionalnych. Uczestników gościł baca Jan Lupa wraz z rodziną w swojej bacówce.

Jesienny redyk zazwyczaj odbywa się w okolicach 29 września w święto Świętego Michała Archanioła.

Sławomir i Kajra na redyku w gminie Niedżwiedź

Sławomir Zapała wielokrotnie podkreślała, że jego korzenie wywodzą się z Koniny w gminie Niedźwiedź, bo tutaj urodził się jego tata. Tam też zamieszkał razem z żoną. Już kolejny raz wraz z mieszkańcami gminy brał udział w tym barwnym wydarzeniu.

- To jedno z najpiękniejszych świąt w górach, dla którego lubimy tu przyjeżdżać - powiedziała Kajra.

Sławomir- artysta, aktor występujący w teatrze oraz serialach telewizyjnych, mieszkaniec Limanowszczyzny robi zawrotną karierę. Od lat rozpisują się o nim plotkarskie gazety. Gwiazdor Rock Polo osiągnął wielki sukces i zdeklasował konkurencję. Jego przebój „Miłość w Zakopanem” to najczęściej odtwarzany film na YouTube. Jako pierwszy artysta w Polsce- Sławomir otrzymał wyróżnienie, wspomniana piosenka uzyskała status poczwórnego diamentu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska