Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienna mozaika na dworcu PKP w Oświęcimiu jest już gotowa. Będzie stanowiła ozdobę nowego kolejowego budynku [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kamienna, już "historyczna" mozaika na ścianie zewnętrznej nowego dworca PKP w Oświęcimiu jest już gotowa. Budynek jest już na ukończeniu, trwają ostatnie prace. Na oddanie obiektu do użytku trzeba będzie jednak jeszcze zaczekać kilka miesięcy.

Mozaika została umieszczona na jednej ze ścian zewnętrznych nowego budynku. Pochodzi z okresu, gdy zbudowano poprzedni dworzec, czyli na początku lat 60. ubiegłego wieku. Przez ponad pół wieku znajdowała się w głównym holu dworca. Autorem dzieła o długości 24 metrów i powierzchni 100 metrów kw. był Kazimierz Gąsiorowski.

- Zachwycała wszystkich, choć od lat 90-tych, robiła się coraz bardziej "szarawa". Była po prostu brudna - opowiada Antoni Malik, który przez lata pracował w różnych zakładach w Oświęcimiu.

Gdy PKP podjęły decyzje o wyburzeniu starej budowli i postawieniu dworca od podstaw, postanowiło zachować mozaikę i wykorzystać ją do ozdobienia części nowej elewacji.

Renowacja była żmudna, tym bardziej, że na początku inwestycji, podczas rozbiórki starego obiektu, doszło pożaru i mozaika została osmolona i okopcona. W takim stanie została zamontowana na budynku nowego dworca. Ale jak słońce przyświeciło, to widać było kolory spod spodu.

Prace przy jej odnowieniu trwały sześć tygodni. Kilku pracowników firmy, która buduje dworzec, czyściło niemal kamień po kamieniu. Dodatkowo całość została zaimpregnowana specjalnym środkiem, aby zabezpieczyć ją przed działaniem wilgoci i słońca. Dzieło będzie się świetnie komponować z ciemnymi płytami reszty nowego gmachu. Dzięki podświetleniu zamontowanemu w chodniku przed ścianą ma okazale prezentować się także w nocy.

Ponadto, jak się dowiedzieliśmy klomb, który zaplanowany jest przed tą częścią dworca, ma zostać także urządzony kolorystycznie pod kątem mozaiki.

- Dobrze, że udało się ją zachować. Będzie na pewno ozdobą dworca, a do tego śladem po starym budynku

– mówi Krzysztof Mazur, mieszkaniec Oświęcimia.

Na razie oświęcimianie odnowioną mozaikę mogą zobaczyć tylko zza ogrodzenia placu budowy. Na zakończenie całej inwestycji i oddanie obiektu do użytku trzeba będzie bowiem zaczekać kilka miesięcy.

Nowy dworzec będzie obiektem jednokondygnacyjnym. W części zachodniej znajdą się przede wszystkim przeszklona poczekalnia, kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem i posterunek Straży Ochrony Kolei. Zaplanowano tam także poczekalnię dla dzieci z kącikiem zabaw. W porównaniu do wcześniejszego budynku, ten będzie malutki.

W części wschodniej znajdą się cztery lokale usługowo-handlowe. Na zewnątrz, pod wiatą, pojawią się miejsca oczekiwania na pociąg i parking rowerowy. Na dworcu staną też: biletomat, bankomat, szafki na bagaż i paczkomat.

Obiekt będzie wyposażony w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz instalację wody szarej zasilanej przez wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.

Dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Dla niewidomych zaprojektowano system oznaczeń dotykowych i pasów prowadzących.
PKP planuje też zagospodarowanie terenu przed dworcem. Powstanie m.in. plac z przystankiem autobusowym oraz parking na 80 samochodów.

Obecnie pociąg do Krakowa z Oświęcimia jedzie ok. dwóch godzin a to 65 km odległości. Trwają remonty torowiska prawie na całej długości. Do Katowic (35 km) pociąg jedzie ok. jednej godziny.

Oświęcim. Przygotowania do rozbiórki starego dworca kolejowe...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska