Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karpacki Wyścig Kurierów. Tu zaczynał Tadej Pogacar!

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
To będzie 38. edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów
To będzie 38. edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów Adam Wojnar
Zaprezentowano trasę Karpackiego Wyścigu Kurierów. To znany wyścig kolarski dla orlików, czyli zawodników poniżej 23 roku życia. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 29 - 31 sierpnia, a trasa prowadzi z Połańca do Niedzicy.

Obecna 38 edycja wyścigu, z powodów pandemicznych, odbędzie się tylko na terenie Polski, planowane są trzy etapy.

Trasa

  • Prolog po ulicach Połańca, 4 km, 29.08.2021
  • I etap: Tarnów – Ciężkowice 140-180 km 30.08
  • II etap: Muszyna - Niedzica Zamek 130 km 31.08

KWK dla amatorów

Wyścig dla wyczynowców, poprzedzi rywalizacja w ramach Karpackiego Wyścigu Kurierów dla Amatorów (28.08.2021) na drogach podkarpackich gmin: Baranów Sandomierski i Padew Narodowa na dystansie 75 km z premią specjalną obok miejsca narodzenia ojca nafty i gazu Ignacego Łukasiewicza, a gościem specjalnych wyścigu będzie nasz kolarski internacjonał, Dariusz Baranowski.

Karpacki Wyścig Kurierów pamięci Wacława Felczaka, to wyścig kategorii 2.2U w kalendarzu UCI Europe Tour, w którym startować mogą reprezentacje narodowe, grupy kolarskie do lat 23 oraz kluby sportowe. Zasadą regulaminową jest start wszystkich polskich zawodników z tej ważnej kategorii wiekowej oraz kolarzy z krajów partnerskich: Słowacji i Węgier.

140 kolarzy na starcie

Teraz na starcie stanie 26 ekip sportowych z całego świata, a wśród nich wszystkie wyszehradzkie reprezentacje, grupy kontynentalne oraz sześć polskich klubów kolarskich. Spodziewanych jest 130-140 zawodników, a jeszcze do przyznania pozostają tzw. dzikie karty.

Rywalizacja etapowa umożliwia zdobywanie punktów w pięciu indywidualnych oraz jednej drużynowej klasyfikacji. Poszczególne i zróżnicowane etapy oraz różne klasyfikacje pozwalają zawodnikom o różnych specjalizacjach na pokazanie się w przededniu przejścia na pełne zawodowstwo.

Historia od 1975 roku

Karpacki Wyścig Kurierów, jako międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem Kurierów Beskidzkich” dla juniorów z Polski i Czechosłowacji, powstał w 1975 r. Jego pomysłodawcą był dr Mieczysław Król z Ciężkowic, a od początku, głównymi miastami tej imprezy były Tarnów i Poprad.

Warto zauważyć, że od początku był poświęcony pamięci kurierów Polskiego Państwa Podziemnego, a jego nazwę wymyślił red. Franciszek Pulit, a wyścig przez lata prowadzili skutecznie i wspólnie: Zdzisław Glebowicz oraz Słowak Jan Glazja.
Przez lata na tym szlaku wychowały się pokolenia kolarzy z Polski, Czechosłowacji, Węgier, a czasem z innych pobliskich krajów. Najważniejsze nazwiska z tego okresu, to Lech Piasecki (zwycięzca Wyścigu Pokoju i amatorski mistrz świata 1985), który był drugi w klasyfikacji generalnej wyścigu w 1979 r., czy Słowak Ondrej Glazja, mistrz świata w przełajach, który jako jedyny wygrał wyścig dwa razy w latach 1983 i 1984 r.

Nie tylko Tarnów - Poprad

Wyścig wahadłowo rozgrywany był na linii Tarnów – Poprad nieprzerwanie w latach 1975 – 1987. Dopiero w 1988 r. po raz pierwszy zawitał do węgierskiego Miszkolca. Ten węgierski epizod zakończył się już w 1991 r., zwycięstwem Piotra Wadeckiego, obecnego selekcjonera kadry narodowej Polski. W latach 90-tych wyścig notował wzloty i upadki, aż wreszcie upadł w 2000 r.

W 2009 r. reaktywowali go Tomasz Wójcik i Marek Kosicki, prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego. Nadano mu nową nazwę oraz zmieniono kategorię na U-23. W 2010 r. wrócił na Słowację i został na stałe wpisany do kalendarza UCI i tak jest do dzisiaj. W 2012 r. pojawił się w Czechach, a przede wszystkim w 2014 r. powrócił na Węgry, do partnerskiego miasta Tarnowa, jakim jest Veszprem.

W tymże 2014 r. zanotował swój organizacyjny rekord: 35 drużyn i 171 zawodników na starcie w peletonie. Potem również nie było gorzej – edycja z 2018 roku, to aż siedem etapów w sześć dni oraz pierwsze po latach zwycięstwo Polaka, a był nim Filip Maciejuk z reprezentacji Polski. W pandemicznym, 2020 roku, rozegrano wyścig w formule jednodniowej, ale przetrwał swoje 45 urodziny i mam duże szanse rozwoju na przyszłość.

Warto zauważyć, że Karpacki Wyścig Kurierów, umiejętnie łączny wysoką jakość sportową z przesłaniem historycznym, ale również z planami integracji sąsiadujących państw w przyszłości.

-

Hasło wyścigu mówi, że „tu rodzą się gwiazdy!” I nie jest ono na wyrost, gdyż to tutaj koszulkę dla najlepszego górala zdobywał w 2010 r. Rafał Majka, to tutaj z ogromnym powodzeniem startował w 2017 r. Słoweniec Tadej Pogačar, zwycięzca Tour de France 2020

- mówi Tomasz Wójcik, dyrektor wyścigu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska