Karta rowerowa - podstawowe informacje
Kartę rowerową można uzyskać po osiągnięciu wieku 10 lat oraz zdaniu egzaminu. Przeprowadzany jest zazwyczaj w szkole podstawowej, a organem wydającym dokument jest dyrektor tej szkoły. Osobie, która ukończyła szkołę podstawową, kartę wydaje dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań.
Karta jest wydawana nieodpłatnie i bezterminowo.
Od osób, które ukończyły 18 lat nie wymaga się dokumentu uprawniającego do kierowania rowerem. Taka osoba powinna posiadać dokument potwierdzający osiągnięcie 18. roku życia – dokument tożsamości (np. dowód osobisty) czy prawo jazdy.
Karta rowerowa - co obowiązuje na egzaminie
Osoba podchodząca do egzaminu na kartę rowerową, powinna posiadać wiedzę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz budowy roweru. Warto więc powtórzyć zasady, jakie zobowiązują rowerzystę na drodze. Mowa o przekraczaniu jezdni czy przejazdów szynowych, wymijaniu, wyprzedzaniu czy włączaniu się do ruchu. Ponadto należy zapoznać się ze znakami drogowymi pionowymi i poziomymi oraz z zasadami pierwszej pomocy.
Karta rowerowa - pytania na egzaminie na kartę rowerową
Na egzaminie na kartę rowerową na pewno pojawi się pytanie o znajomość znaków drogowych – pionowych i poziomych, dlatego też należy powtórzyć wszystkie: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne oraz kierunku i miejscowości. Ponadto można spodziewać się pytań odnośnie prawidłowego zachowania rowerzysty w danej sytuacji na drodze (zaprezentowanej na obrazku). Pojawią się również pytania ogólne, tj.: odnośnie zasad ruchu drogowego rowerów, np. o wyprzedzaniu, postoju, włączaniu się do ruchu czy dopuszczalnej prędkości. Niezbędna również może okazać się znajomość budowy roweru oraz jego wyposażenia, ponieważ może się pojawić pytanie, np. odnośnie kształtów i kolorów znaków odblaskowych. Warto zapoznać się również zasadami pierwszej pomocy. Niemalże na każdym egzaminie na kartę rowerową pojawia się pytanie, np. o prawidłowy sposób unieruchamiania kończyn czy zatamowanie krwawienia.
Źródło: Dzień Dobry TVN
