https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kasina Wielka. Kręcono tam sceny do kontrowersyjnego filmu. Duży budżet. Sołtys chwali

Remigiusz Szurek
M.in. na zabytkowej stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej w poniedziałek kręcono sceny do filmu "Przedpole” (wcześniej stosowano tytuł "Biała Odwaga") w reżyserii Marcina Koszałki. To głośny obraz opowiadający o kolaboracji niektórych górali z Niemcami w trakcie II wojny światowej (akcja Goralenvolk).

Film z planowanym budżetem w wysokości ok. 12 mln zł, który od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymał blisko 6 mln zł wsparcia, budzi kontrowersje. Jego powstaniu sprzeciwiał się choćby Związek Podhalan. Inaczej patrzą na to mieszkańcy Kasiny.

– Cieszymy się z wyboru naszej miejscowości, bo każde takie wydarzenie rozsławia Kasinę. To już zresztą nie pierwsze takie zdjęcia do filmu na naszym terenie – przyznaje w rozmowie z "Gazetą Krakowską" sołtys wsi Adam Wrzecionek.

Prócz ujęć w Kasinie, do których wykorzystano zabytkowy parowóz ze skansenu w Chabówce, ekipa filmowa działała też w miejscowości Dobra.

O całej akcji na swoim profilu na Facebooku poinformowali w poniedziałek druhowie z OSP Kasina Wielka.

"Kasina Wielka planem dla kolejnego filmu. Dzisiaj na trasie Kasina Wielka - Dobra kręcone są sceny do filmu. Nasza jednostka również przyczyniła się troszkę do tego projektu - naszym zadaniem jest zabezpieczenie w wodę pracującego na planie parowozu" – napisano.

Warto wiedzieć, że stacja PKP w Kasinie Wielkiej (gmina Mszana Dolna) już kilkukrotnie miała styczność z kinem. Najsłynniejszą produkcją wykorzystującą ujęcia z tego miejsca jest „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga z 1993 roku. Kręcono tu również sceny z takich filmów jak "Katyń" Andrzeja Wajdy czy "Szatan z siódmej klasy".

Kasina Wielka to najwyżej położona czynna stacja kolejowa w naszym kraju. Neorenesansowy budynek oddano do użytku jeszcze w 1884 roku. Linia nr 104 Chabówka – Nowy Sącz, przy której znajduje się budynek jest fragmentem Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.

Marcin Koszałka to uznany w naszym kraju reżyser, operator i scenarzysta. W 2015 roku wyreżyserował "Czerwonego Pająka", w którym wystąpił Filip Pławiak, syn byłego starosty powiatu nowosądeckiego Marka Pławiaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska