W olkuskim magistracie dobiegają końca procedury związane z wyborem wykonawcy prac wycenionych przez władze Olkusza na ponad 3 mln złotych.
- Będzie to kolejny krok, który wykonamy w kierunku poprawy atrakcyjności turystycznej zamku w Rabsztynie. Dodatkowo, chcemy, by było to miejsce, do którego chętnie będą wracali również nasi mieszkańcy. Planowane prace to również okazja do tego, by lepiej poznać historię zamku oraz naszego regionu. Na inwestycje w zamek w nadchodzących miesiącach wydamy około 4 miliony złotych, tworząc miejsce z bardzo dużym potencjałem – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.
Kawiarnia, trawiaste tarasy i punkt informacji turystycznej
W ramach inwestycji planowane jest zabezpieczenie konstrukcyjne murów zamku, budowa pawilonu podziemnego z funkcją obsługi ruchu turystycznego, węzłem sanitarnym i kawiarnią dla zwiedzających oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu wewnątrz i na zewnątrz murów zamkowych.
Ciekawych efektów mogą przynieść w najbliższych miesiącach prace związane z odgruzowaniem piwnic w północnej części pałacu. W minionych latach na terenie zamku średniego i górnego odkrywano renesansowe detale architektoniczne, zabytkową ceramikę i monety.
Po odgruzowaniu piwnic zostanie wykonany fundament oraz niezbędne elementy konstrukcyjne, które umożliwią przykrycie piwnic żelbetowym stropem.
Zostaną także wykonane stalowe schody łączące poziom patio i taras nad pawilonem. W południowo-wschodnim murze piwnic pałacu zostanie wykonane przebicie w celu udostępnienia piwnicy, znajdującej się po bramą zamku. Ponadto, planowane jest wykonanie zabezpieczeń, konserwacji oraz odtworzenia murów tej części pałacu wraz z zabezpieczeniem otworów okiennych.
Wzdłuż wschodniej ściany pałacu zostanie wybudowany trójkątny taras stalowy, wsparty na istniejących ścianach.
Na dziedzińcu powstanie niewielka modułowa scena, na której będą organizowane koncerty, czy spektakle.
W podziemnym pawilonie docelowo będzie się mieścił punkt informacyjny i kasa biletowa, węzeł sanitarny z toaletami oraz kawiarnia. Na dziedzińcu powstanie strefa rekreacyjna ze sceną i trawiaste tarasy.
- Przeprowadzenie tych prac pozwoli zamknąć zasadniczy zakres robót budowlanych, koniecznych do udostępnienia całości zamku zwiedzającym. Warto dodać, że w ramach projektu część zamku zostanie przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. zostaną usunięte progi, co umożliwi samodzielny wjazd osób na wózkach inwalidzkich na dziedziniec zamku dolnego, poza tym jedna z toalet w podziemnym pawilonie będzie przystosowana dla osób niepełnosprawnych – mówi Agnieszka Kaczmarczyk, Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków.
Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 października 2020 roku. Ze względu na remont zamek jest zamknięty dla zwiedzających.
Czy w trakcie prac archeologom uda się odnaleźć elementy bogatego wyposażenia pałacu? Czy w piwnicach zburzonego pałacu w Rabsztynie uda się odnaleźć ślady z czasów świetności budowli?
WIDEO: Trzy Szybkie
