https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Każdy sprawdzi swoje pole elektromagnetyczne. Umożliwi to specjalny system

Grzegorz Skowron
Dzięki Systemowi Informacji o Instalacjach Wytwarzających Pole Elektromagnetyczne każdy przez internet będzie mógł sprawdzić poziom pola elektromagnetycznego w dowolnym miejscu w Polsce. Instytut Łączności i Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisały właśnie umowę na finansowanie budowy tego systemu.

- Ogólnopolski System Informacji o Instalacjach Wytwarzających Pole Elektromagnetyczne ma rozwiać wątpliwości, czy stacje telefonii komórkowej przekraczają dopuszczalną w Polsce wartość graniczną pola elektromagnetycznego - wyjaśnia dr Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego. - Przede wszystkim jednak jest to nowoczesne narzędzie kontroli przestrzegania przepisów w tym zakresie oraz sposób, by usprawnić projektowanie sieci urządzeń telekomunikacyjnych – dodaje.

Budowa systemu powinna zostać zakończona w sierpniu przyszłego roku i będzie kosztować 11 240 754 złotych. Cały koszt zostanie pokryty ze środków unijnych. 12 marca w Ministerstwie Cyfryzacji została podpisana umowa na finansowanie tej budowy.
System Informacji o Instalacjach Wytwarzających Pole Elektromagnetyczne będzie wykorzystywał zaawansowane algorytmy i modele matematyczne, by analizować ogromne ilości informacji. Na ich podstawie stworzy symulacje rozkładu wartości pola elektromagnetycznego z dokładnością do jednego metra w dowolnym miejscu w Polsce. Zostaną one naniesione na mapy, dzięki czemu każdy w prosty sposób będzie mógł je zobaczyć na specjalnej stronie internetowej.

Docelowo w systemie znajdą się dane, dotyczące urządzeń nadawczych działających na częstotliwościach radiowych, pracujących w pasmach licencjonowanych, w tym stacji bazowych telefonii komórkowej, oraz wyniki pomiarów pól elektromagnetycznych. Będą pochodzić od operatorów telekomunikacyjnych, z akredytowanych laboratoriów przeprowadzających pomiary, Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska i baz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Już teraz Instytut Łączności dysponuje ponad 140 tys. wynikami pomiarów, które dotyczącą ponad 5 tys. stacji bazowych. W Polsce jest około 30 tys. stacji bazowych telefonii komórkowej.

- Wiemy, że harmonizacja przepisów, dotyczących pola elektromagnetycznego, jest w Polsce konieczna. Chociażby w kontekście budowy sieci 5G, ale nie tylko. Zanim jednak zajmiemy się kwestią zharmonizowania wartości granicznych z wartościami rekomendowanymi w Europie, chcemy stworzyć system publicznej informacji o polu elektromagnetycznym. Da on obywatelom komfort i pewność, że przepisy w zakresie pól będą przestrzegane – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
https://si2pem.gov.pl/
b
black
No i super, skończą się wreszcie te oskarżenia że nie możemy budować sieci 5G bo za duże promieniowanie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska