Odstępstwa w zakresie zazielenienia
Decyzja KE umożliwia korzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia (elementu płatności bezpośrednich). Zgodnie z tym, ugory można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Co będzie można produkować na ugorach w 2022?
Jak podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, będzie możliwe uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet gdy na takich terenach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa. Co więcej, będzie można stosować tam środki ochrony roślin, ale przepisy nie obejmą z kolei ugorów z roślinami miododajnymi.
Większy potencjał produkcji rolnej. Kryzys żywnościowy nam nie grozi
Unijna decyzja pozwala wykorzystać ugory do produkcji żywności i pasz, dzięki czemu zwiększy się potencjał produkcji rolnej w obliczu wojny na Ukrainie. 27 kwietnia 2022 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podpisał akty prawne wdrażające decyzję do przepisów krajowych.
Dzięki wprowadzeniu odstępstw kilka milionów hektarów zostanie zagospodarowanych, a na przepisach może skorzystać nawet ponad 200 tys. rolników. Produkcja rolna na tych terenach będzie niewątpliwie ważnym elementem dla polskiej gospodarki – w razie kryzysu zapewni bezpieczeństwo żywnościowe kraju.
Wnioski o przyznanie płatności. Czy obejmą ugory z uprawą?
Rolnicy, którzy zamierzają prowadzić produkcję rolną na ugorach, podczas wypełniania wniosków o przyznanie płatności na 2022 rok w aplikacji eWniosekPlus muszą wybrać dla tych obszarów kategorię rośliny "Ugór z uprawą".
- Na podstawie narysowanych upraw („Ugór z uprawą”), w przypadku, gdy powierzchnia gruntów ornych przekroczy 14,5 ha, system automatycznie utworzy element EFA 1 dla upraw „Ugór z uprawą”. W przypadku, gdy rolnik nie chce zadeklarować uprawy „Ugór z uprawą” jako obszar EFA lub chce zadeklarować, jako EFA powierzchnię mniejszą niż powierzchnia uprawy, powinien po przełączeniu mapy na definiowanie EFA usunąć ten element lub poprawić jego granicę - informuje resort rolnictwa.
Dla tych, którzy we wnioskach mają ugory, a chcą skorzystać z decyzji KE o odstępstwach, muszą zalogować się do aplikacji, edytować uprawę/uprawy ugory, a następnie w oknie wybory rośliny i płatności, dokonać zmiany z rośliny "Ugór" na "Ugór z uprawą". Poprawiony wniosek należy wysłać, będzie to traktowane jako ponowne wysłanie deklaracji z wprowadzoną zmianą.
Źródło: MRiRW
