Krakowski sąd wydając wyrok uznał, że Maciej P. działał bez powodu i okazał przez to rażące lekceważenie porządku prawnego. Mężczyzna ma dwuletni zakaz wstępu na imprezy masowe, musi też zapłacić 600 zł nawiązki pokrzywdzonemu sędziemu, którego uderzył. Ponadto został też uznany za winnego posiadania dwóch krzaków konopi.
Z ustaleń prokuratury i sądu wynika, że 19 czerwca 2013 r. na stadionie piłkarskim przy ul Podchorążych w Krakowie, spotkały się zespoły AWF Olimpic Kraków i WKS Wawel Kraków. Mecz rozpoczął się o 17.30,a na trybunie znajdowała się grupa ok. 15 osób kibicujących drużynie AWF Olimpic Kraków. Ich zachowanie, widoczne oznaki klubowe wskazywały na to, że są kibicami drużyny piłkarskiej Wisły Kraków.
Osoby te zachowywały się wobec zawodników WKS Wawel Kraków oraz sędziów w sposób agresywny i wulgarny, groziły im śmiercią. Jedna z tych osób zagroziła sędziemu krzycząc do niego „wp…. ci siekierę w głowę”. W czasie schodzenia na przerwę, jeden z agresywnych mężczyzn – którym okazał się Maciej P. groził sędziemu pobiciem po meczu. Po zakończeniu przerwy – o godz. ok. 18.30 Maciej P. w towarzystwie dwóch innych mężczyzn wszedł na boisko. Podszedł do sędziego i wulgarnie zagroził mu śmiercią. Następnie uderzył go ręką w twarz, próbował kopnąć. W takiej sytuacji mecz, przerwano, uznając zwycięstwo zespołu WKS Wawel Kraków.
W toku przeszukania ujawniono u niego dwie doniczki z roślinami konopi. Jak wynika z opinii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z zakresu badań chemicznych, zabezpieczone rośliny to konopie inne niż włókniste, więc ich uprawa jest prawnie zakazana. Taki też zarzut postawiono Maciejowi P.
Przesłuchany nie przyznał się do postawionych zarzutów. Skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Potem przyznał się jedynie do posiadania konopi.
Maciej P. był już karany sądownie. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie 21 grudnia 2012 r. został skazany za zbrodnię za rozbój z niebezpiecznym narzędziem na karę 20 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres 5 lat próby. Materiały dotyczące udziału w przestępstwie innych nieustalonych dotychczas osób zostały wyłączone do odrębnego postępowania.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+