https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy brakuje nam witalności, najlepiej wybrać się na... leśne kąpiele

Paweł Chwał
Z Katarzyną Sypek, koordynatorką projektu „Leśne Kąpiele”, rozmawiamy o nowej ścieżce przyrodniczo-sensorycznej, która wytyczona została w Jamnej koło Zakliczyna.

WIDEO: Trzy Szybkie

Kąpiele powszechnie kojarzą się z wodą. Skąd zatem ten las w nazwie?

Nazwa nie jest przypadkowa. Wymyślili ją jakiś czas temu Japończycy, którzy przebywanie wśród drzew traktują jako formę naturalnej aromaterapii. Tamtejsi naukowcy twierdzą wręcz, że lotne substancje aromatyczne emitowane przez drzewa i inne rośliny leśne mają zbawienny wpływ na organizm człowieka, a taki spacer po lesie nie tylko dotlenia, ale poprawia witalność całego organizmu. Działa też odstresowująco i antydepresyjnie. Powiem więcej. W Japonii leśne kąpiele zostały włączone do krajowego programu zdrowia.

Czyli, mówiąc w skrócie - jak brakuje nam energii, to powinniśmy pojechać do lasu i tam jej szukać?

Dokładnie. Ludzie od wieków chodzili po lasach, choć być może nie mieli świadomości, że to ma aż tak duże znaczenie dla ich samopoczucia. Nowe badania wykazały, że taka aktywność może obniżyć także ciśnienie krwi, poziom kortyzolu oraz poprawiać koncentrację i pamięć.

Gdzie się wybrać? Jakie miejsce pani poleca?

Zapraszam do Jamnej, bo tam z myślą o chętnych do skorzystania z takiej kąpieli wyznaczyliśmy specjalną ścieżkę. Jej początek jest obok bacówki. Tam można zapoznać się z mapą i kierując się żółtym szlakiem wyruszyć na trasę. Ścieżka jest łatwa do pokonania zarówno dla najmłodszych, jak również dla starszych , a nawet dla rodziców z wózkami. Nie potrzeba żadnych urządzeń mobilnych i lokalizacyjnych. Nawet warto je wyłączyć lub wyciszyć, aby ruszyć naprzód słuchając jedynie dźwięków natury, cieszyć się widokiem Pogórza, zapachem kwiatów i kojącym dotykiem drzew. Przejście trasy zajmuje kilkadziesiąt minut, w zależności od tempa marszu, ilości postojów i ćwiczeń.

Która pora roku jest najlepsza na spacer?

Trasa będzie dostępna przez cały rok i warto wybrać się na nią wiosną, latem, jesienią czy zimą. Las w różnych porach roku wygląda inaczej i oferuje inne doznania, ale nie traci swoich walorów leczniczych i energetycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska