Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy z zakopianki w Myślenicach znikną światła wyjazd z Krzyszkowic będzie trudniejszy

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
To skrzyżowanie w Myślenicach ma zostać przebudowane na bezkolizyjne
To skrzyżowanie w Myślenicach ma zostać przebudowane na bezkolizyjne Katarzyna Hołuj
Gmina Myślenice. Zarządca zakopianki zmierza do przebudowy skrzyżowania ulicy Sobieskiego z drogą krajową na bezkolizyjne, które upłynni ruch i zapewni bezpieczeństwo podróżującym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla tej inwestycji.

- Jak uzyskamy tę decyzję, będzie ogłoszony przetarg na projekt i budowę. Przewidujemy, że do połowy 2021 roku inwestycja będzie ukończona - mówi Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiego oddziału GD-DKiA.

To jednak co ucieszy myśleniczan, niekoniecznie cieszy mieszkańców innych miejscowości, którzy już dziś mają ogromne problemy z włączeniem się do ruchu na ruchliwej drodze krajowej.

Kiedy z myślenickiego skrzyżowania znikną światła, mieszkańcom Jawornika i nie tylko będzie się jeszcze trudniej niż dziś włączyć do ruchu na zakopiance.

Dlatego mieszkańcy tych miejscowości nie ustają w mówieniu, że potrzebne są kolejne inwestycje i to nie tylko kładki dla pieszych.

Miesiąc temu Rada Sołecka Krzyszkowic wysłała do posła Jarosława Szlachetki pismo, w którym napisano, że skrzyżowanie w tej miejscowości to „problem numer jeden”. Dlatego ponownie apelują o skrzyżowanie bezkolizyjne i takie przejście dla pieszych, które gwarantowałby im bezpieczeństwo.

W kwietniu ubiegłego roku we wsi odbyło się zebranie wiejskie z przedstawicielami GDDKIA i gminy. Właśnie na nim mieszkańcy skrytykowali plany GDDKiA przebudowy skrzyżowania (po której lewoskręt, choć zmieniony, miałby pozostać), argumentując, że nie poprawi bezpieczeństwa, a jeszcze utrudni życie mieszańcom. To wtedy dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, a prywatnie mieszkaniec Krzyszkowic, mówił o skrzyżowaniu i jeździe po nim, że „ to nie jest włączanie się do ruchu, to jest... walka o życie”. I przedstawił swoją wizję przebudowy skrzyżowania. Przedstawiciel GDDKIA obiecał się nad nią pochylić i ją przeanalizować.

Mieszkańcy, teraz po prawie roku do tego wracają. Zainicjowali już spotkanie w myślenickim magistracie, na którym burmistrz Maciej Ostrowski i starosta Józef Tomal podtrzymali wolę partycypowania w kosztach przebudowy skrzyżowania pod warunkiem, że to GDDKiA będzie głównym inwestorem. Napisali też list do posła Szlachetki.

Efekt wymiany listów: rady Sołeckiej do posła i posła do GDDKIA, jest taki, że kilka dni temu pojawiała się informacja dyrektora krakowskiego oddziału GDDKIA, że „została podjęta decyzja o zleceniu analizy - wielowariantowej koncepcji możliwości przebudowy skrzyżowania”, na podstawie której zostaną podjęte dalsze decyzje (w tym ta, o wystąpienie o przyznaniu finansowania na realizację tejże przebudowy). Wnioski z tej analizy mają być znane pod koniec drugiego kwartału tego roku, czyli za około cztery miesiące.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program, odc. 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska