Kierowcy w Oświęcimiu mogą wkrótce spodziewać się dużych utrudnień w związku z budową obwodnicy do drogi S1. Zdjęcia, plany

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W kwietniu rozpocznie się budowa pierwszego ronda związanego z obwodnicą Oświęcimia w rejonie ul. Legionów
W kwietniu rozpocznie się budowa pierwszego ronda związanego z obwodnicą Oświęcimia w rejonie ul. Legionów GDDKiA
Kierowcy w Oświęcimiu mogą spodziewać się już wkrótce znaczących utrudnień w ruchu w związku z budową obwodnicy miasta do drogi S1. Inwestor Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada nasilenie prac po przerwie zimowej. Największe problemy mogą być w rejonie węzłów z drogami wojewódzkimi 948 i 933 oraz krajową 44.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na drogach w Oświęcimiu nasilą się wkrótce utrudnienia

Budowa południowej obwodnicy Oświęcimia wraz z mostem na Sole i połączeniem do drogi S 1 rozpoczęła się ponad cztery miesiące temu. Do tej pory nie było z tą inwestycją związanych większych uciążliwości, ale już wkrótce takich kierowcy mogą się spodziewać.

Drugie rondo w tym roku powstanie na przecięciu z drogą wojewódzką 948 na ul. Jagiełły
Drugie rondo w tym roku powstanie na przecięciu z drogą wojewódzką 948 na ul. Jagiełły GDDKiA

Robert Jakubiak, zastępca dyrektora ds. inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie zapowiada, że w marcu kończy się okres przerwy zimowej i wykonawca rozpocznie prace na całym odcinku obwodnicy.

- W tym roku nastąpi intensyfikacja prac co spowoduje szereg utrudnień dla mieszkańców Oświęcimia - przyznaje Robert Jakubiak.

Jak zapewnia jednak, GDDKiA uzgadnia z wykonawcą i zarządcami dróg odpowiednią organizację ruchu, aby te problemy były dla mieszkańców jak najmniej uciążliwe.

– W mieście wiele będzie się działo w związku z tą inwestycją. Czeka nas wiele trudności i wyzwań. Chcemy, aby oświęcimianie byli o tym wcześniej poinformowani - podkreślił Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia podczas spotkania w o oświęcimskim magistracie z udziałem m.in. przedstawicieli GDDKiA, Zarządu Dróg Wojewódzkich, firmy Budimex, będącej wykonawcą inwestycji.

Największe uciążliwości w rejonach dróg 933 i 948 w Oświęcimiu

Największych utrudnień należy spodziewać się na drogach wojewódzkich 933 i 948 stanowiących węzły obwodnicy z drogami wojewódzkimi 948 i 933. Podczas wspomnianego spotkania w urzędzie w Oświęcimiu wykonawca przedstawił m.in. rozwiązania komunikacyjne na czas prac prowadzonych na tych odcinkach.

Ponad 9-kilometrowa obwodnica wymagać będzie wybudowania trzech mostów na Wiśle, Sole i Młynówce oraz tunelu pod torami w ciągu ul. Ostatni Etap.

Drugie rondo w tym roku powstanie na przecięciu z drogą wojewódzką 948 na ul. Jagiełły
Drugie rondo w tym roku powstanie na przecięciu z drogą wojewódzką 948 na ul. Jagiełły GDDKiA

Na jej przecięciu z istniejącymi drogami przyjęto rozwiązania o ruchu okrężnym przy ulicy Legionów, która łączy się z drogą w kierunku Brzeszcz, przy ulicy Jagiełły z drogą na Kęty i przy ulicy Zatorskiej za Castoramą, ułatwiający zjazd w kierunku północnej obwodnicy miasta i Zatora. W tym roku wybudowane zostaną dwa ronda.

– Najpierw planujemy rozpoczęcie prac przy drodze wojewódzkiej 933 – przy ul. Legionów. Tam powstanie rondo turbinowe, które umożliwi wjazd na obwodnicę Oświęcimia i poprowadzi w kierunku przyszłej trasy S 1. Rozpoczęcie prac planowane jest w drugiej połowie kwietna, wtedy zostanie wprowadzony ruch wahadłowy w ramach tymczasowej organizacji ruchu, a dla mieszkańców rozpoczną się duże utrudnienia w ruchu. Przewidujemy, że zakończą się pod koniec tego roku – informuje Sebastian Komasa, zastępca dyrektora ds. dróg i branż na kontrakcie obwodnicy Oświęcimia.

W przyszłym roku powstanie trzecie rondo w rejonie ul. Zatorskiej w ciągu obecnej drogi 44
W przyszłym roku powstanie trzecie rondo w rejonie ul. Zatorskiej w ciągu obecnej drogi 44 GDDKiA

W połowie czerwca ruszy budowa ronda przy ul. Jagiełły. – Na drodze wojewódzkiej 948 powstanie również rondo turbinowe, które bezpośrednio pozwoli na włączenie się ruchu w obwodnicę Oświęcimia - dodaje.

W przyszłym roku powstanie trzecie rondo w rejonie ul. Zatorskiej w ciągu obecnej drogi 44
W przyszłym roku powstanie trzecie rondo w rejonie ul. Zatorskiej w ciągu obecnej drogi 44 GDDKiA

Ostatnie rondo budowane będzie w rejonie skrzyżowania ul. Grojeckiej i ul. Zatorskiej. Inwestycja ruszy w przyszłym roku. – Wtedy planujemy włączenie ulicy Zatorskiej w istniejący ciąg drogi krajowej 44 i te prace prowadzone będą do końca 2024 roku – zaznacza Sebastian Komasa.

Na czas robót wykonawca planuje wprowadzenie ruchu wahadłowego, sterowanego ręcznie w godzinach dojazdów i powrotów ze szkół i miejsc pracy. W godzinach wieczornych i nocnych zastosowana będzie sygnalizacja świetlna. Informacja o rozpoczęciu prac i związanych z tym utrudnieniach zostanie przekazana mieszkańcom z wyprzedzeniem. Z kolei prace przy tunelu pod torami kolejowymi w rejonie ulicy Ostatni Etap są planowane latem. Wtedy ulica zostanie zamknięta dla ruchu i będą wyznaczone objazdy.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie