Kto zostanie wezwany?
Do kwalifikacji wojskowej w 2025 roku przewiduje się wezwanie osób:
mężczyzn urodzonych w 2006 r.
mężczyzn urodzonych w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby.
kobiety urodzone w latach 1998–2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny
osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej
osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Kwalifikacja wojskowa będzie się odbywać w terminie 1 lutego – 23 kwietnia. Powiatowe Komisje Lekarskie nr I , nr II, nr III i nr IV zlokalizowane są w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na os. Szkolnym 21 w Krakowie.
Co grozi za niestawienie się na komisję?
W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, Prezydent Miasta Krakowa z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
