Kim jest Marta Lempart, o której mówi ostatnio cała Polska?
Marta Lempart urodziła się 29 sierpnia 1979 roku w Lwówku Śląskim. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Z wykształcenia jest prawniczką. Zdała także egzamin urzędniczy w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.
W latach 2008–2010 pracowała w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej jako dyrektorka Wydziału Programowania i Realizacji Zadań w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest współautorką ustawy o języku migowym i innych przepisów dostosowujących polskie prawo do Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami i przepisów UE dotyczących pomocy publicznej na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Wybrano ją również na wiceprzewodniczącą Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.
Oprócz tego zajmowała się lobbingiem i legislacją w sektorze pozarządowym. Obecnie jest prezeską firmy budowlanej Diamond Properties.
Marta Lempart: działalność społeczna i polityczna
W 2015 roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy, angażowała się w protesty Komitetu Obrony Demokracji. Rok później, po wpłynięciu do Sejmu projektu zaostrzającego przepisy antyaborcyjne, stanęła na czele ogólnopolskiego strajku, w którym udział wzięły tysiące kobiet. Od tamtego czasu organizowała protesty w sprawie praw kobiet, w obronie niezależności sądownictwa, przeciw nacjonalistycznym marszom i zgromadzeniom, jak również przeciwko ukrywaniu pedofilii w Kościele katolickim. Dodatkowo Marta Lempart kandydowała na prezydenta Wrocławia. W wyborach 25 października 2018 zdobyła 6046 głosów. Dało jej to 6. miejsce spośród 10.
Warto podkreślić, że niedługo po utworzeniu Strajku Kobiet, inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały świat. W 2018 roku strajk odbył się w ponad 70 krajach. 22 października 2020 roku, po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, Marta Lempart ponownie stanęła na czele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który poprały miliony Polek i Polaków, a także obcokrajowców.
Kontrowersje związane z Martą Lempart i konflikt z prawem
Marta Lempart zasłynęła także z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi i zachowań. Nie boi używać się ciętego języka i obrażać polityków. Podczas jednego z przemówień przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej krzyknęła: "Dorośnijcie pajace!" Z kolei na tegorocznym Strajku Kobiet mówiła - skoro to państwo nie działa to wy********. To jest wojna!
Burzę wywołał także jej wpis na Twitterze, dotyczący Szymona Hołownii:
Czy ktoś mógłby od nas powiedzieć panu Hołowni, żeby wyp***dalał? Bo my robimy rewolucję i nie mamy czasu zajmować się każdym politycznym palantem chętnym do powiezienia się na nas.
To nie spodobało się wielu osobom, biorącym czynny udział w strajkach. Pod wpisem pojawiły się komentarze typu:
- Pani Marto, ja wiem, że emocje sięgają zenitu, ale bardzo proszę o rozwagę. Nie dajmy się ponieść – potrzebujemy sojuszników, nie przeciwników
- Wystarczy nam, że Kaczyński wszystkich obraża. Niepotrzebnie Pani miesza
- Przeczytałam wpis u Pana Hołowni i jest mi przykro, bo nie z takim ruchem się utożsamiam ja i moje koleżanki. Proszę nie szukać wrogów. Nie o takim kraju marzę
Dodatkowo kobieta deklaruje się jako lesbijka, co niektórym, bardziej konserwatywnym Polakom, może się nie spodobać. Wraz z partnerką Natalią pragnie wziąć ślub, ale tylko w Polsce. Swoje psy taktuje "jak nasze córeczki", choć nie ukrywa, że nie lubi dzieci. Jak powiedziała w jednym z wywiadów:
Nie mam instynktu. Potwornie mnie nudzą. (…) Byłyśmy niedawno na wakacjach w hotelu, gdzie nie przyjmuje się rodzin z dziećmi. Nikt nie biegał z lodami między leżakami, nikt nie wrzeszczał w basenie. Ludzie byli tak szczęśliwi, że jest cicho, że rozmawiali ze sobą szeptem i nie gadali przez telefon.
Ponadto, jak podaje brulion24.pl - jest oskarżona o zablokowanie kontroli inspekcji pracy w swojej firmie. (...) Wskazano, że nazwisko aktywistki pojawia się m.in. w śledztwie dotyczącym nadużycia uprawnień przez kierujących Operą Wrocławską.
Liczne nagrody i wyróżnienia
Pomimo wielu kontrowersji i skandalicznych wypowiedzi, Marta Lempart może pochwalić się sporą liczbą nagród i wyróżnień. Należy do nich m.in:
- Pierwsze miejsce w plebiscycie Najbardziej wpływowe kobiety Dolnego Śląska Gazety Wrocławskiej (2013),
- Nominacja do nagrody Superbohaterki „Wysokich Obcasów” (2017),
- Nagroda Fundacji Polcul im. J. Bonieckiego „za działalność w dziedzinie ruchów prodemokratycznych, a w szczególności za pomysł i organizację Ogólnopolskiego Strajku Kobiet OSR” (2018),
- European Citizenship Award (2017),
- Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” (2017),
- Nagroda Radia Tok FM im. Anny Laszuk (2017).
