Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja na Politechnice Krakowskiej: „O kobietach, dla kobiet, przez kobiety. Świadoma kobieta powstrzyma przemoc”. To była ważna debata

OPRAC.:
Magdalena Domańska-Smoleń
Magdalena Domańska-Smoleń
Konferencja poświęcona problematyce przemocy domowej widzianej i opowiedzianej przez kobiety była próbą zwrócenia uwagi na to, że przemoc ma wiele twarzy - zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i psychologicznego.
Konferencja poświęcona problematyce przemocy domowej widzianej i opowiedzianej przez kobiety była próbą zwrócenia uwagi na to, że przemoc ma wiele twarzy - zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i psychologicznego. Fot. Monika Krzysztofik-Hanarz
O kobietach, dla kobiet, przez kobiety. Świadoma kobieta powstrzyma przemoc! - pod takim hasłem 7 marca 2024 odbyła się na Politechnice Krakowskiej konferencja na temat przemocy. To ważna tematyka, bo dane są zatrważające – tylko w 2023 roku policja wypełnia ponad 60 tysięcy „niebieskich kart”. Według danych dostępnych na stronie Centrum Praw Kobiet, co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy, z tego 19 proc. doświadcza przemocy od obecnego lub byłego partnera, a w większości przypadków współofiarami są dzieci.

Konferencja poświęcona problematyce przemocy domowej widzianej i opowiedzianej przez kobiety była próbą zwrócenia uwagi na to, że przemoc ma wiele twarzy - zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i psychologicznego. Wiele osób nie wie, czym tak naprawdę jest przemoc domowa, jakie są jej formy, co zmienia się w zakresie prawnym i jakie są możliwości, aby ją powstrzymać oraz gdzie szukać pomocy.

Ponad 60 tysięcy „niebieskich kart”

Warto wspomnieć, że tylko w 2023 roku w całej Polsce funkcjonariusze policji wypełnili 62 170 formularzy „Niebieska Karta – A”, a w samym województwie małopolskim było ich 3 618.
Największą grupę osób doznających przemocy domowej stanowią kobiety – 51 631, tj. 66,43 proc. ogółu osób doznających przemocy. W dalszej kolejności pozostają osoby małoletnie – 17 039 osób, tj. 21,89 proc. ogółu oraz mężczyźni – 9 162 osoby, tj. 11,77 proc. ogółu.

Najmłodsi pod ochroną

Warto dodać, że 15 lutego 2024 roku weszła w życie tzw. ustawa Kamilka, czyli nowelizacja szeregu ustaw dotyczących ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy. Nakłada ona m.in. na szkoły i przedszkola obowiązek wprowadzenia jednolitych standardów ochrony małoletnich. Nowelizacja swoją potoczną nazwę wzięła od ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez ojczyma. Od 15 lutego wymienione w ustawie podmioty mają sześć miesięcy czasu (do 15 sierpnia 2024 r.) na dostosowanie działalności do zgodności z nowymi przepisami.

To warto wiedzieć

Od 30 listopada 2020 roku, policja ma możliwość wydania wobec sprawcy przemocy domowej nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z krzywdzoną osobą lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Natomiast dzięki nowelizacji ustawy o Policji z 15 sierpnia 2023 roku, policja może wydać wobec sprawcy przemocy również zakaz zbliżania się do osoby dotkniętej przemocą na odległość ustaloną w metrach, zakaz kontaktowania się z nią za pomocą środków komunikowania się, czy zakaz wstępu i przebywania w określonych miejscach, takich jak np. zakład pracy, szkoła czy obiekty sportowe, gdzie uczęszcza osoba dotknięta przemocą.

To była ważna konferencja

W debacie wzięły udział kobiety różnych zawodów i o różnym doświadczeniu, specjalistycznej wiedzy i przede wszystkim nie pozostające obojętne na krzywdę innych. Opowiedziały o ważnych kwestiach dotyczących przemocy.
Można było wysłuchać prelekcji:

  • „Przemoc w rodzinie – aspekty prawne i psychologiczne” – dr hab. Izabela Lewandowska–Malec – prof. UJ, kierownik Zakładu Historii Prawa Polskiego, adwokat;
  • „Zmiany przepisów dot. przemocy domowej” – kom. Beata Wcisło – koordynator do spraw przemocy oraz procedury „Niebieskie Karty” z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie;
  • „Zmiany legislacyjne i pozalegislacyjne mające na celu wzmocnienie ochrony małoletnich” – Agnieszka Matysek – Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach;
  • „Wybrane aspekty bullying” – mł. asp. Małgorzata Malec – Sekcja Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie;
  • „Kryzys – szansa na rozwój czy zagrożenie?” – dr inż. Elżbieta Jarosińska – dyrektor Centrum Wsparcia Społeczności Akademickiej PK, Agnieszka Szewczyk-Zakrzewska – psycholog, Akademicki Punkt Konsultacji Pedagogiczno-Psychologicznych CPiP PK.

Organizatorami konferencji byli: Małopolska Policja, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Politechnika Krakowska. Wydarzenie objęła patronatem honorowym Marta Malec-Lech – członek zarządu Województwa Małopolskiego. Patronem był Dziennik Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzostwa Polski i Debiuty w Kulturystyce i Fitness w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska