https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internetowa moda na tragedię. Kobiety publikują w sieci filmy z filtrem na twarzy, który ma sprawiać wrażenie, że padły ofiarą przemocy

Marcin Banasik
"Udawanie ofiary dla lajków to brak empatii i szacunku wobec tych, którzy przeżywają prawdziwe piekło" - ostrzega małopolska policja.
"Udawanie ofiary dla lajków to brak empatii i szacunku wobec tych, którzy przeżywają prawdziwe piekło" - ostrzega małopolska policja. pixabay
Małopolscy policjanci alarmują, że w ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawił się nowy trend – kobiety publikują filmy, na których nakładają filtr stylizujący ich twarze na ofiary przemocy domowej. Cienie pod oczami, sztuczne siniaki, upozowane wyrazy twarzy pełne „bólu”.” "Udawanie ofiary dla lajków to brak empatii i szacunku wobec tych, którzy przeżywają prawdziwe piekło" - ostrzega małopolska policja.

Setki tysięcy przypadków przemocy domowej

Policja każdego roku odnotowuje setki tysięcy przypadków przemocy domowej na całym świecie. W Polsce tylko w 2024 roku Policja wszczęła ponad 51 tysięcy procedur „Niebieskiej Karty”, a 87 tysięcy osób doznało przemocy domowej – to tylko wierzchołek góry lodowej. Prawdziwe ofiary przemocy nie mają wyboru – ich ból, strach i cierpienie są realne.

"Udawanie ofiary dla lajków to brak empatii i szacunku wobec tych, którzy przeżywają prawdziwe piekło. Żadna osoba, która doświadczyła przemocy, nie potraktuje tego jako zabawy" - czytamy w policyjnym komunikacie wystosowanym do mediów.

Policja apeluje, że jeśli chcemy coś zmienić, wspierajmy ofiary, edukujmy społeczeństwo i reagujmy na przemoc. Nie róbmy z tragedii internetowej mody.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji lub znasz kogoś, kto potrzebuje bezpośredniej pomocy, a nie wiesz, gdzie się zwrócić, zadzwoń:

  • Niebieska Linia: 800 120 002 (całodobowo, anonimowo, bezpłatnie)

  • Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Doznających Przemocy Domowej: 800 120 226 (czynny od 9.30 do 15.30)

  • Kryzysowy Telefon Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia PTP: 116 123 (czat całodobowy)

  • Telefon i Czat Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci: 800 119 119 (od 14.00 do 22.00)

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska