https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków czeka na króla Karola III. Jaki jest plan wizyty brytyjskiego monarchy?

Marcin Banasik
Brytyjski monarcha - wówczas jeszcze jako książę Karol - podczas wizyty w Krakowie w 2008 roku
Brytyjski monarcha - wówczas jeszcze jako książę Karol - podczas wizyty w Krakowie w 2008 roku Fot. Wojciech Matusik / POLSKAPR
Dziennikarze zostali wpuszczeni na taras lotniska w Balicach o godz. 10. Prawdopodobnie o tej porze na lotnisko przyleci samolot z królem Karolem III na pokładzie. To będzie czwarta wizyta króla Karola III w Krakowie. Głównym celem wizyty brytyjskiego monarchy w Polsce są obchody 80-lecia wyzwolenia Auschwitz, pod Wawelem pojawi się przy okazji. Po raz ostatni odwiedził stolicę Małopolski 29 kwietnia 2008 roku, wtedy jeszcze jako książę Karol (wcześniej wizytował w 1993 i 2002 roku).

Szczegółowy plan wizyty Karola III w Krakowie na razie trzymany jest w tajemnicy, ale wiadomo już, że król Wielkiej Brytanii nie ominie miejsca, w powstanie którego był przed laty bardzo mocno zaangażowany i o którym cały czas pamięta. Tak, wszystko się zgadza, znajdujące się na ul. Miodowej Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC - Jewish Community Centre) to jego "dziecko".

Król Karol III wygłosi w Krakowie przemówienie

Jak informuje brytyjski serwis Express, król podczas swojej wizyty wygłosi krótkie przemówienie na żydowskiej imprezie charytatywnej, podczas którego powie, że świadectwa ocalałych uczą nas, „abyśmy cenili naszą wolność, kwestionowali uprzedzenia i nigdy nie byli biernym świadkiem przemocy i nienawiści”. Król powie, że w świecie pełnym „zamętu i konfliktów” naszym zbiorowym obowiązkiem jest wyciągnięcie wniosków z historii, dodając: „Akt pamiętania o złu z przeszłości pozostaje istotnym zadaniem. Czyniąc to, informujemy naszą teraźniejszość i kształtujemy naszą przyszłość.”

Wszystkie wizyty Karola III w Krakowie

- Podczas jego oficjalnego pobytu w Krakowie w 2002 roku, był tutaj na Kazimierzu i miał spotkanie z ludźmi ze społeczności żydowskiej – z ocalałymi z Holocaustu - opowiadał nam w 2022 roku Jonathan Ornstein, dyrektor krakowskiego JCC. - To było kilka starszych osób. Spotkali się w kawiarni na ul. Szerokiej. Król Karol siedział wtedy z nimi i pytał, jak wyglądało ich życie po Holokauście i jak teraz wygląda. Był zainspirowany ich doświadczeniami – tym, że przeżyli Holocaust, ich życiem w PRL. Zapytał ich wtedy, czego potrzebują. Oni mu powiedzieli, że mamy tutaj w Krakowie tyle pięknych synagog, ale nie mamy miejsca, gdzie możemy być razem. Karol obiecał wtedy, że pomoże stworzyć takie miejsce.

I faktycznie pomógł. Sześć lat później przyjechał specjalnie na otwarcie Centrum Społeczności Żydowskiej. W sumie Karol III był pod Wawelem trzykrotnie w latach: 1993, 2002 i 2008.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska