- Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na choroby zapalne jelita i potrzebę poprawy jakości życia chorych – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”. Stowarzyszenie jest członkiem EFCCA (European Federation of Crohn's & Ulcerative Colitis Associations) – federacji 29 organizacji chorych, która zainicjowała Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit (NZJ). – NZJ to wstydliwe choroby, wiążą się z koniecznością częstego dostępu do toalety – kontynuuje Gołębiewska. – Ale w Polsce największym problemem jest nierówny dostęp do leczenia dorosłych i dzieci, które są pozbawione możliwości korzystania ze skutecznej terapii biologicznej.

Na całym świecie żyje 5 milionów ludzi cierpiących na NZJ: chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C), wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i inne zapalne choroby jelita. W naszym kraju jest 50 tys. chorych, co czwarty to dziecko. Najsłynniejsi chorzy to m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy, zaś obecnie: piosenkarka Anastacia, brytyjski magik Dynamo, natomiast w Polsce – prezenterka telewizyjna Agata Młynarska.
Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ. Od 2007 r. ma status organizacji pożytku publicznego. Obecnie ma oddziały w 11 województwach i skupia ponad 1,6 tys. osób. Organizuje m.in. Dni Edukacji o NZJ, obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ. W 2014 r. pomogło w zakupie wyposażenia za 92 tys. zł dla 21 szpitali w całej Polsce. Organizacja od lat zabiega o dostęp do nowoczesnych metod leczenia.