Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej w Kanadzie

Jerzy Wideł
Deputowany elekt Władysław Lizoń (z lewej) z premierem Kanady Stephenem Harperem
Deputowany elekt Władysław Lizoń (z lewej) z premierem Kanady Stephenem Harperem Archiwum Rodzinne Władysława Lizonia
Starosta nowosądecki Jan Golonka pojedzie na pierwsze posiedzenie nowo wybranej Izb Gmin w Kanadzie. W ławach deputowanych zasiądzie jego krajan Władysław Lizoń z Jazowska - pierwszy kanadyjski parlamentarzysta urodzony w Polsce.

- W Kanadzie porozmawiam z posłem Lizoniem o założeniu Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej - zapowiada starosta Golonka, wiceprzewodniczący KPZS. - Mogę śmiało powiedzieć, że wreszcie powiat nowosądecki ma posła, który nie odcina się od swoich korzeni. Nasz klub co roku funduje stypendia dla zdolnych studentów. Myślę więc, że poseł Władek pomoże w zbieraniu funduszy na ten cel w Kanadzie. Tam przecież żyje liczna, bogata sądecka kolonia.

Jak informowaliśmy, 57-letni Władysław Lizoń z Jazowska został wybrany deputowanym do parlamentu w Kanadzie. Startował do Izby Gmin jako przedstawiciel Partii Konserwatywnej, której przewodniczy premier Stephen Harper. Jeszcze w tym tygodniu zostanie zaprzysiężony.

- Władysław Lizoń jest bardzo szanowany przez naszą polonię - mówi Krzysztof Drożdż, dziennikarz prasy polonijnej. - Po cichu liczymy, że w nowo utworzonym rządzie Harpera otrzyma tekę ministra imigracji, obywatelstwa i wielokulturowości. Głosowali na niego w jednomandatowym okręgu nie tylko wyborcy z polskimi korzeniami.

Zobacz także: Nowy Sącz: komunikacja jak horror. Korki sparaliżują miasto? (MAPA)

Kanadyjska Izba Gmin składa się z 308 członków. Odpowiada za prace legislacyjne parlamentu.

- Partia Konserwatywna zdobyła 167 miejsc i będziemy rządzić samodzielnie, bez koalicjantów - powiedział nam Władysław Lizoń. - Pierwsze posiedzenie Izby Gminy odbędzie się w tym miesiącu. Ze swojej strony zaprosiłem na to wydarzenie starostę nowosądeckiego Jana Golonkę. Prywatnie to mój dobry znajomy z czasów młodości w Jazowsku. Mieszkał w pobliskiej Kadczy.

Lizoń osiadł na stałe w Kanadzie w 1988 roku cztery lata później otrzymał tamtejsze obywatelstwo. Od tego czasu pracował w organizacjach sportowych i społecznych. Szczególnie mocno działał w Kongresie Polonii Kanadyjskiej. Przez długie lata był jego przewodniczącym. To dzięki osobistym staraniom Lizonia władze Kanady zniosły 1 marca 2008 r. wizy wjazdowe dla Polaków.

Sądeczanin z kanadyjskim paszportem uczestniczył w oficjalnych delegacjach premiera Harpera do Polski. Angażował się aktywnie w rozmowy na temat zniesienia wiz z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Kancelarią Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i senacką Komisją Łączności z Polonią Zagraniczną.

- Kongres Polonii Kanadyjskiej skupia w swoich szeregach ponad 250 organizacji i stowarzyszeń polonijnych - wylicza Lizoń. - Pod jego egidą działa ponad 15 tysięcy Polaków. Nasza nacja wiedzie prym w Kanadzie, jeśli chodzi o wykształcenia i zaangażowania w polsko-kanadyjskie sprawy.

W rozmowie z "Gazetą Krakowską" zadeklarował, że przynajmniej raz w roku odwiedzi ukochaną Sądecczyznę, gdzie wciąż ma wielu przyjaciół i znajomych.

I na ten sentyment, wypełniony roboczą treścią, liczą teraz władze powiatu nowosądeckiego.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nowy Targ: kierowca miał aż 4 promile!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska