Kodeks pracy 2019. Urlopy rodzicielskie i wypoczynkowe będą dłuższe? Nowe przepisy o urlopach! [13.03.2019 r.]

js
Kodeks pracy 2019. Urlopy rodzicielskie i urlopy wypoczynkowe do zmian?
Kodeks pracy 2019. Urlopy rodzicielskie i urlopy wypoczynkowe do zmian? Pixabay
Czekają nas zmiany w urlopach. UE wprowadza nowe regulacje, którym muszą poddać się wszystkie kraje członkowskie. Chodzi o kompromis wypracowany z krajami UE ws. dyrektywy o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym. W jego ramach państwo ma obowiązek zagwarantowania w każdym kraju minimum 4-miesięcznego urlopu rodzicielskiego. Ponadto polski ustawodawca planuje wprowadzenie zmian w urlopach wypoczynkowych i urlopach na żądanie.

Kodeks pracy 2019. Zmiany w urlopach rodzicielskich

Urlopy rodzicielskie mają zostać zmienione. To rezultat przyjętego przez Komisję spraw społecznych PE projektu w sprawie dyrektywy o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym.

Polska w trakcie niedawnego głosowania w Radzie UE wstrzymałą się od głosu. Przedstawiciele polskich władz uznali, że nowe przepisy zbyt mocno ingerują w krajowe. Nie wszyscy jednak zgodzili się z tym twierdzeniem.

Europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz poparła UE. Uznała, że nowe regulacje sprzyjają polskim rodzicom:

Chcemy zmniejszyć konflikt praca-dom, zapobiec sytuacjom, w których jedno z rodziców – to zwykle są kobiety – aby realizować obowiązki rodzinne, musi zrezygnować ze swojego rozwoju zawodowego. Przede wszystkim jednak chcemy, aby szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy były bardziej wyrównane. Dziś, gdy nieomal cały urlop na dzieci wybierają kobiety, są one – mówimy o matkach, kobietach posiadających dzieci – postrzegane, jako pracownicy wysokiego ryzyka. Trudniej im się zatrudnić, dostają mniej za swoją pracę niż kobiety bezdzietne oraz mężczyźni. Mężczyźni odwrotnie – są chętniej zatrudniani i oferuje im się więcej, szczególnie, gdy są ojcami.

Urlopy rodzicielskie do zmiany – co wprowadzą nowe przepisy?

Zmiany zapowiedziane przez UE trzeba będzie wprowadzić w ciągu trzech lat. Na czym będą polegały?

  • każdy z rodziców ma mieć prawo do 4-miesięcznego urlopu rodzicielskiego;
  • z 4 miesięcy co najmniej 2 mają być płatne;
  • prawo do urlopu jest niezbywalne – ojcowie nie mogą przekazać urlopu matce;
  • niewykorzystany urlop przepada.

Aktualnie urlop rodzicielski może być rozdzielany, przy czym przez pierwsze 14 dni po urodzeniu dziecka na urlopie musi przebywać matka. Pozostały czas z dzieckiem rodzice mogą dzielić według uznania.

Z badań OECD, które komentuje „Gazeta Wyborcza” wynika, że obecnie tam, gdzie kobiety są zmuszone do wyboru między karierą a domem, zwykle dzietność jest niższa.

Kodeks pracy 2019. Urlop wypoczynkowy będzie taki sam dla wszystkich?


Rząd planuje wprowadzenie szeregu zmian odnośnie urlopu wypoczynkowego
. Obecnie zależy on od tego, jaki pracownik ma staż pracy. Rządzący chcą to zmienić. W nowym kodeksie pracy miałaby się pojawić regulacja mówiąca o stałym wymiarze urlopu – każdy etatowy pracownik miałby mieć 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Za każdy dzień pracy pracownik mógłby odebrać 34 minuty urlopu wypoczynkowego.

Kodeks pracy 2019 a urlop na żądanie. Zniknie ta forma urlopu?

Aktualnie każdy pracownik ma prawo w roku kalendarzowym wziąć 4 dni urlopu na żądanie. Pracodawca o fakcie musi być poinformowany najpóźniej w dniu rozpoczęcia takiego urlopu.

Mogłoby się zdarzyć, że konkretny pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie. W takim wypadku trzeba pamiętać, że łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć 4 dni w roku kalendarzowym.

Jakich zmian chcą rządzący?

  • „urlop na żądanie” miałby się zmienić w „urlop w czasie wskazanym przez pracownika”
  • tego typu urlop musiałby być zgłoszony na minimum 24 godziny przed godziną rozpoczęcia pracy
  • w przypadku, gdyby pracownik nie dotrzymał terminu, pracodawca może odmówić urlopu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie