Na terenie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu marszałek Witold Kozłowski wspólnie z radnymi Martą Mordarską, Urszulą Nowogórską, Jadwigą Wójtowicz i Patrykiem Wichrem wręczył symboliczne czeki gwarantujące przyznanie dofinansowania w ramach programów Ochrona zabytków Małopolski i Kapliczki Małopolskie 2019.
Podczas spotkania z przedstawicielami samorządów oraz parafii.
- Po raz pierwszy spotykamy się w gronie niezwykłych osób, które troszczą się o dziedzictwo kulturowe Małopolski - mówił Witold Kozłowski. - Nasz region może pochwalić się wspaniałą historią, tradycją i kulturą, dlatego wspólnie musimy wziąć odpowiedzialność za to, aby zachować i przekazać następnym pokoleniom Małopolan spuściznę naszych przodków - dodał
Środki przekazane w ramach konkursów Ochrona zabytków Małopolski i Kapliczki Małopolskie 2019 pozwolą odnowić i odrestaurować w sumie 18 obiektów i 16 kapliczek położonych na terenie powiatu nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego.
Dzięki uzyskanemu wsparciu, w ramach programu „Ochrona zabytków Małopolski”, na terenie gminy Bobowa zostaną przeprowadzone dwie inwestycje: konserwacja polichromii i kamiennych detali w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bobowej oraz konserwacja techniczna i estetyczna ołtarza bocznego św. Antoniego Padewskiego w kościele pw. św. Mikołaja w Siedliskach. Gmina dostał ponad 110 tysięcy złotych.
Z kolei w ramach konkursu „Małopolskie Kapliczki” zaplanowano konserwację i renowację murowanej kapliczki z XIX/XX w. z figurką św. Jana Napomucena, położonej w Brzanie.
W Łosiu gmina Ropa, prace skupią się przy ikonostasie z greckokatolickiej cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Gmina Ropa dostała na ten cel ponad 32 tysiące złotych.
Za blisko 30 tysięcy dotacji w bieckim klasztorze konserwacji poddany zostanie obraz św. Franciszek (XVIII w.) z chóru zakonnego.
Do gminy Łużna trafi ponad 12 tysięcy na remont dwóch kapliczek w Mszance i Łużnej. Przeprowadzone zostaną również prace renowacyjne przy murowanej kapliczce w miejscowości Czarna na terenie gminy Uście Gorlickie.
WIDEO: Barometr Bartusia. Czy coś grozi firmom z Małopolski?
