FLESZ - Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?

Umowa podpisana 3 września 2021 roku w Pałacu Krzysztofory w Krakowie ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla miasta i dostęp do sieci ciepłowniczej jeszcze większej liczbie mieszkańców. Dokument podpisali przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie mieszkańcom ciepła - właściciel krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarczające energię cieplną do mieszkań oraz Miasto Kraków.
Zlikwidowaliśmy to, co było możliwe jeśli chodzi o węgiel, pozostaje kwestia elektryki albo ciepła miejskiego. Ciepło miejskie jest rzeczą najważniejszą i najbardziej ekologiczną. Mam nadzieję, że to porozumienie, które dzisiaj podpisujemy, przyczyni się do tego, że będzie więcej tego zdrowego ciepła. To się wpisuje w politykę klimatyczną prowadzoną przez Kraków
- powiedział Prezydent Miasta Jacek Majchrowski.
Prezydent przypomniał też, że Kraków realizuje politykę klimatyczną spójną z unijnym prawem klimatycznym oraz oczekiwaniami mieszkańców, którzy w panelu obywatelskim opowiedzieli się za szybkimi i daleko idącymi odpowiedziami na kryzys klimatyczny. Miasto chce więc osiągnąć neutralność klimatyczną nie później niż w roku 2050, rozkładając te zmiany na lata. Najbliższą cezurą ma być rok 2030 z 30. procentową redukcją emisji, a kolejną 2040 - z 80. procentową redukcją.
Istotnym elementem strategii klimatycznej jest przebudowa systemu ciepłowniczego miasta na niskoemisyjny. Przyczyni się do do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń
- podkreślił Jacek Majchrowski.
Krakowska elektrociepłownia w ubiegłym roku zaczęła prace nad studium wykonalności inwestycji zmierzającej do całkowitego wyłączenia z eksploatacji bloków węglowych i zamienienia ich na jednostki gazowe.
W perspektywie najbliższych lat w krakowskiej elektrociepłowni zostaną przeprowadzone inwestycje związane z budową nowych kogeneracyjnych źródeł gazowych. Dzięki podpisanemu porozumieniu inwestycje zapewnią optymalną efektywność ekonomiczną dla krakowskiego systemu ciepłowniczego
- zaznacza Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni.
Dla mieszkańców oznacza to poszerzenie miejskiej sieci ciepłowniczej o kolejne adresy. Jak powiedział Marian Łyko, prezes zarządu MPEC, przedsiębiorstwo pracuje teraz nad nowymi odcinkami sieci cieplnych, a w niektórych miejscach nad poszerzeniem tych już istniejących.
- Rozbudowując miejski system ciepłownicy MPEC zwiększa jego efektywność i zarazem zmniejsza emisję zanieczyszczeń do środowiska - podkreśla Marian Łyko. - W trosce o środowisko, ale z poszanowaniem historycznej substancji miasta, przy ścisłej współpracy z archeologami i służbami konserwatorskimi sieć wykonywana jest również w ścisłym, zabytkowym centrum Krakowa. Zakładamy, że rozwój rynku ciepła w latach 2021-2026 obejmie podłączenie nowych odbiorców o łącznym, szacowanym zapotrzebowaniu mocy na 205,3 MW.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało