Jesienią powinna być gotowa wieża widokowa na Bocheńcu
Montaż wieży widokowej na Bocheńcu w Jadownikach postępuje w błyskawicznym tempie. Montaż konstrukcji stalowej rozpoczął się w lipcu, obecnie całość jest już złożona i zadaszona. Gotowa jest już wiata oraz w dużej mierze otoczenie wieży. Do wykonania pozostał montaż elementów wykończeniowych.
- Trwa deskowanie podestów i schodów, później nastąpi deskowanie i obudowanie barierek i palisady. Czekamy na wykonanie przyłącza energii elektrycznej. Jesteśmy też na etapie dociągania światłowodu - wylicza burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. Na montaż czeka jeszcze wyposażenie wiaty, ławki, stoliki, kosze na śmieci, stojak rowerowy.
Na wieży widokowej i w jej otoczeniu zostaną zamontowane kamery monitoringu. Obraz z góry będzie można śledzić na stronie internetowej miasta.
Ciekawostką jest fakt, że w iglicy wieży umieszczono kapsułę czasu, a w niej dokument z podpisami przedstawiciela firmy wykonującej obiekt oraz burmistrza Latochy.
Budowa wieży widokowej jest spełnieniem oczekiwań lokalnej społeczności. - Od dawna zabiegaliśmy o jej budowę. Pierwszym problemem był brak działki, w końcu udało się ją zdobyć i wykonać projekt, ostatnim krokiem było zdobycie dofinansowania i budowa – cieszy się Jarosław Sorys, sołtys Jadownik.
Jego zdaniem uruchomienie wieży wpłynie ona na ożywienie ruchu turystycznego. Z Bocheńca można podziwiać panoramę Brzeska i Tarnowa, a przy dobrej pogodzie również Tatr. - Liczę, że więcej osób będzie odwiedzało Jadowniki i gminę Brzesko, czy to przyjeżdżając do nas bezpośrednio, czy również korzystając z tras rowerowych, które prowadzą również przez Bocheniec.
Ogromne ożywienie ruchu turystycznego nastąpiło w gminie Iwkowa, gdzie w 2019 roku uruchomiono pierwszą w powiecie brzeskim wieżę widokową na Szpilówce (516 metrów n.p.m.). Już niespełna dwa lata od jej uruchomienia notowano na niej tysiąc osób jednego dnia, a w lipcu 2023 - aż 2800.
Wieża widokowa na Bocheńcu ma 25 metrów wysokości. Składa się z 6 kondygnacji o wymiarach 7,3 x 7,3 metra. Obiekt powstał 250 metrów na wschód od zabytkowego kościółka pw. św. Anny z XVI wieku. Nieopodal świątyni znajduje się również źródełko świętej Anny z wodą, która według wierzeń ma właściwości lecznicze.
- Gmina Żegocina ma piękne przystanki z kamienia i drewna oraz z galerią starych zdjęć
- Bochnia czeka na II etap łącznika, który wyprowadzi ruch poza miasto. Zdjęcia i wideo
- Na Plantach w Bochni zdemontowano plac zabaw i labirynt z żywopłotu. Zdjęcia i film
- Południowa obwodnica Szczurowej na etapie robót ziemnych. Zobacz zdjęcia i film
- Nowy parking przy szpitalu w Bochni gotowy, ale czeka na otwarcie. Jakie ceny?
- Z przełęczy Widoma za pomocą lunety można podziwiać Beskid Wyspowy i Tatry