Koncepcję elementów architektonicznych zagospodarowania rond w ciągu dróg wojewódzkich na terenie Małopolski, w Muchówce, Wierzchosławicach, Proszowicach, Łysej Polanie i podkrakowskich Balicach, opracowało Wydawnictwo Grafia, Katarzyna Wojtyga. Autorami koncepcji byli: Katarzyna Piszczkiewicz i Olaf Cirut – osoby związane z etnodizajnem, projektowaniem, współpracujący z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Koszt projektu zagospodarowania 5 małopolskich rond wyniósł ok. 47 tys. zł.
Za realizację projektu w terenie odpowiadał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Instalacje wykonane i zainstalowane zostały przez firmę rzemieślniczą PHU Lisowski, z podkrakowskiej Krzywaczki, firmę z tradycjami zajmującą się kowalstwem i metaloplastyką.
Według Urzędu Marszałkowskiego "instalacje, które już powstały na małopolskich rondach, jak i te, które pojawią się na nich w przyszłości, stworzą swego rodzaju sieć prezentującą tradycyjne elementy kultury naszego regionu. Inspiracją do powstania każdej z instalacji były elementy kultury tradycyjnej – zabytki, zbiory etnograficzne oraz lokalne przekazy ustne z różnych części Małopolski."
Urzędnicy informują ponadto: "na rondach w Muchówce i Wierzchosławicach stanęły instalacje inspirowane motywami kwiatowymi, ponieważ jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów regionalnych. Kwiaty pojawiają się bowiem na wstążkach, gorsetach, spódnicach, przy połach kaftanów i kołnierzach koszul oraz „opakowaniach” majątku panny młodej, wnoszonego przez nią do nowego gospodarstwa czyli na skrzyniach wiannych.
Z kolei na rondzie w Proszowicach zainstalowano konstrukcje inspirowane motywami ptaków. To także niezwykle popularne w kulturze tradycyjnej motywy. Ptaki pojawiają się na ubraniach, sprzętach kuchennych i domowych, często są wykorzystywane do ozdoby wnętrz lub jako zabawki. Również na mieszkańców Krakowa i okolic oraz odwiedzjących region turystów, korzystających z lotniska w Balicach, czeka okazały i kolorowy smok wawelski - instalacja przestrzenna inspirowana zabawką autorstwa Zofii Stryjeńskiej, artystki i plastyczki dwudziestolecia międzywojennego. Wita on wszystkich na rondzie obok lotniska."
- Konstrukcje były instalowane zimą, przy niesprzyjającej aurze. Niedługo pojawi się przy nich jednak zieleń, co znacznie odmieni wygląd tych miejsc. Staną się ciekawsze, nie będą tylko zwykłą infrastrukturą drogową. Były tworzone przez osoby, które naprawdę się na tym znają - mówi Filip Szatanik, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Jak walczyć ze świątecznymi kaloriami?
Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.
