https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kometa nad Małopolską wciąż widoczna gołym okiem, choć astronomiczny hit jesieni słabnie, jeszcze jest szansa by ją wypatrzeć

Agnieszka Nigbor-Chmura
Kończy się dobry czas dla miłośników nocnego nieba i podziwiania komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na półkuli północnej. Widziana gołym okiem również nad Małopolską od połowy października, teraz coraz bardziej oddala się od Ziemi. Wszystko wskazuje na to, że najbliższy weekend będzie ostatnim, kiedy będzie można podziwiać ją gołym okiem.

Czas od połowy października można zaliczyć do jednych z najważniejszych dni w kalendarzu. Niebo, również nad Małopolską rozjaśnia przelatująca kometa. Udało nam się uwiecznić to spektakularne widowisko nad Gorlicami. Ale ten okres już się kończy. Kometa Tsuchinshan-ATLAS każdej nocy pojawia się coraz wyżej na zachodnim niebie i pozostaje na niebie dłużej, ale ze względu na to, że oddala się każdej nocy od Ziemi i Słońca , jest coraz słabsza.

Według NASA kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) wykonuje swój pierwszy udokumentowany przelot obok naszej planety. Co więcej, jest widoczna gołym okiem.

Ze swoją orbitą liczącą 80 tys. lat, ciało niebieskie po raz ostatni było tak dobrze widziane z Ziemi w czasach neandertalczyków. Teraz po raz pierwszy jest widoczna z Polski.

Perygeum komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), czyli moment, w którym znajdowała się najbliżej Ziemi, przypadł na sobotę 12 października.

Profil na Facebooku "Z głową w gwiazdach" podaje, że kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) została odkryta na początku 2023 roku i od tego czasu nieustannie zaskakuje obserwatorów swoim zachowaniem.

- Takiej gratki nie było od czasów Wielkiej Komety McNaugt z 2007 roku. Prawdę mówiąc obserwację tamtej komety gołym okiem ZA DNIA uważam za najbardziej niesamowitą rzecz, jaką w życiu widziałem na oczy! - pisze autor profilu "Z głową w gwiazdach".

Nam kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) udało się sfotografować kilkakrotnie na gorlickim niebie. Jeśli chcecie ją podziwiać, macie jeszcze szansę. Warto się jednak spieszyć, bo jasność komety spada z każdym kolejnym dniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska