https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska: porozumienie z BioNTech-Pfizer ws. dodatkowych czterech milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19

Kazimierz Sikorski
pixabay
Jest porozumienie Komisji Europejskiej z BioNTech-Pfizer na dostawę do krajów UE w ciągu dwóch najbliższych tygodni dodatkowej partii 4 mln szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z BioNTech-Pfizer w sprawie dostarczenia państwom członkowskim w ciągu najbliższych dwóch tygodni dodatkowych czterech milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19, aby zwalczać lokalne ogniska koronawirusa i ułatwić swobodne przemieszczanie się na granicach.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała: Aby uporać się z agresywnymi wariantami wirusa i poprawić sytuację tam, gdzie występują lokalne ogniska, musimy działać szybko i zdecydowanie. Cieszę się, że mogę dziś ogłosić umowę z przedsiębiorstwem BioNTech-Pfizer, które przed końcem marca zaoferuje państwom członkowskim cztery miliony dawek szczepionki. Zostaną one dostarczone dodatkowo do planowanych dostaw i pomogą państwom członkowskim w ich wysiłkach na rzecz utrzymania pod kontrolą rozprzestrzeniania się nowych wariantów. Dzięki celowemu zastosowaniu szczepionek tam, gdzie są najbardziej potrzebne, zwłaszcza w regionach przygranicznych, pomogą one również zapewnić lub przywrócić swobodny przepływ towarów i osób. Ma to bowiem kluczowe znaczenie dla funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej i jednolitego rynku.

Komisja uważnie śledzi rozwój sytuacji epidemiologicznej w państwach członkowskich. Pomimo obecnego spadku liczby zgonów w całej UE ze względu na szczepienia osób starszych i najbardziej zagrożonych Komisja jest zaniepokojona pojawieniem się szeregu lokalnych ognisk COVID-19 w całej UE. Sytuacja ta wynika w szczególności z rozprzestrzeniania się nowych wariantów wirusa, które są bardziej zaraźliwe. Szczepionka BioNTech-Pfizer okazała się wysoce skuteczna w odniesieniu do wszystkich znanych obecnie odmian wirusa COVID-19. W ostatnich tygodniach w niektórych regionach np. w Tyrolu (Austria), Nicei i Mozeli (Francja), Bolzano (Włochy) oraz w częściach Bawarii i Saksonii (Niemcy), ale także w wielu innych państwach członkowskich, znacznie wzrosła liczba zakażeń i hospitalizacji, co sprawiło, że państwa członkowskie wprowadziły rygorystyczne środki, a w niektórych przypadkach – nawet nowe kontrole na granicach.

Aby wesprzeć państwa członkowskie w ich wysiłkach na rzecz reagowania na zmieniającą się sytuację, Komisja wynegocjowała z przedsiębiorstwem BioNTech-Pfizer możliwość zamówienia przez państwa członkowskie dodatkowych dawek szczepionki. Dostawa większej ilości dawek w marcu jest możliwa dzięki skutecznemu zwiększeniu zdolności produkcyjnych w Europie, które osiągnięto w połowie lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Państwa członkowskie będą mogły nabyć łącznie cztery miliony dawek, proporcjonalnie do liczby ludności. Wszystkie dawki zostaną dostarczone przed końcem marca. Dawki te stanowią uzupełnienie harmonogramu dostaw uzgodnionego między państwami członkowskimi a BioNTech-Pfizer

Warianty koronawirusa na świecie. Ile ich jest i co o nich w...

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

I dalej nie bierze odpowiedzialności za to co serwuje ludziom a jego zarząd nie zastosował własnego lekarstwa. Autorze, pamiętaj o tych rzeczach.

e
edi

Współczuję tym zastraszonym ludziom przez media, że szczepią się tymi wynalazkami. W mojej rodzinie nikt nie chce szczepić się tym wynalazkiem. I wszyscy są zdrowi i szczęśliwi:)

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska