Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przygotowania do przebudowy lodowiska w Oświęcimiu
Zwycięzca konkursu ogłoszonego przez miasto i katowicki Oddział SARP ma zostać wyłoniony w przyszłym roku. Jej autor, obok nagrody w wysokości 50 tys. zł, otrzyma też zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu przebudowy obiektu. Na jego przygotowanie będzie czas do połowy 2025 roku.
Zdaniem prezydenta miasta Janusza Chwieruta, to obecnie największe wyzwanie, jakie stoi przed oświęcimskim samorządem na najbliższe lata.
- Lodowisko to symbol naszego miasta, a takie dyscypliny jak hokej czy łyżwiarstwo figurowe promują Oświęcim. Obiekt funkcjonuje już prawie od 60 lat. Upłynęło więc sporo czasu, a wszyscy wiemy jak dzisiaj wygląda. Chcemy go dostosować pod względem wizerunku i funkcjonalności do wymogów XXI w. i do innych nowoczesnych aren w kraju czy w Europie – mówi Janusz Chwierut.
Jak dodaje, ustalony został zakres inwestycji, co powinno się zmienić, ulec przebudowie lub dobudowie, jakie funkcje obiekt powinien pełnić. Podkreśla, że przebudowa hali lodowej jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i finansowym, przerastającym możliwości budżetowe miasta. Miasto musi więc starać się o inne, zewnętrzne środki.
– By takie działania przeprowadzić niezbędna jest dokumentacja projektowa, która pokaże zakres koniecznych prac oraz koszt inwestycji – wyjaśnia prezydent. – Rozpoczęcie inwestycji nie będzie proste, bo w grę wchodzą duże pieniądze, ale po to są wyzwania, aby je osiągnąć. Wierzę, że w następnej kadencji rozpoczniemy przebudowę hali – kończy.
Przy lodowisku w Oświęcimiu stanie hala treningowa
Przyjęte założenia planowanej inwestycji przewidują przebudowę zarówno trybun, jak i całego zaplecza sportowego z korytarzami i strefą kibica. Widownia będzie przygotowana dla minimum 3 tysięcy osób. Przewiduje się też miejsce dla punktów gastronomicznych.
Obok planowana jest nowa pełnowymiarowa tafla treningowa z 300 miejscami dla widzów, która zgodnie z wytycznymi ma być wybudowana w pierwszej kolejności, aby zapewnić ciągłość szkolenia na czas inwestycji. O powstanie drugiej tafli także od dawna upominają się łyżwiarze figurowi, którzy w związku z faktem, że lodowisko jest przez większość dnia zajęte przez hokeistów muszą trenować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, a nawet w nocy.
Hala lodowa ma mieć udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przy obiekcie ma powstać parking na około 300 miejsc parkingowych dla samochodów i autokarów.
Przygotowanie konkursu, nagrody oraz dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim będzie kosztowało miasto 2,5 mln zł.
O przebudowie lodowiska zaczęto mówić 10 lat temu, gdy miało zostać jedną z aren Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków - Zakopane 2022. Pomysł igrzysk upadł i wraz z tym zarzucone zostały plany zmiany oblicza oświęcimskiej hali lodowej. Czy uda się tym razem?
Obecne sztuczne lodowisko ma już blisko 60 lat. Decyzja o jego budowie zapadła w kwietniu 1964. Wkrótce potem rozpoczęła się budowa. Minęło 10 lat, zanim obiekt przybrał znany obecnie wygląd.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Bieg o Złote Gacie i Nordic Walking w Brzeszczach. Były emocje. Zdjęcia
- Kinga Jędrzejczyk z Osieka zdobyła tytuł Miss Foto Małopolski
- Salezjański Piknik Rodzinny w Oświęcimiu. Było mnóstwo atrakcji i doskonała zabawa
- Wojewoda małopolski o rozwiązaniu sprawy budki z lodami w pobliżu "Bramy Śmierci"
- Powiatowe Święto Strażaka w Oświęcimiu. Były odznaczenia, awanse i podziękowania
- Znalezisko z czasów wojny na budowie obwodnicy Oświęcimia
Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu
