Badania koni, zgodnie z regulaminem przewożenia turystów na tym szlaku, zorganizował Tatrzański Park Narodowy. Zwierzęta oglądał Marek Tischner, lekarz weterynarii z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Badanie odbywało się na Włosienicy, czyli na górnym przystanku, dokąd dojeżdżają góralskie fasiągi z turystami. Konie po wywiezieniu pełnego wozu (14 osób), były oglądane przez lekarza weterynarii, a następnie badane. Wczoraj udało się przebadać 42 konie.
- Badamy tętno konia, oddechy, ruchy jelit. Oceniamy jak się konie ruszają, jakie mają kopyta - wylicza Marek Tischner. - Po licznych publikacjach w mediach spodziewałem się, że ich stan będzie o wiele gorszy. Jestem jednak bardzo mile zaskoczony. Zdarzył się nawet jeden przypadek, że badałem konia po raz drugi, bo wyglądał tak jakby dopiero co wyszedł ze stajni, a nie szedł z pełnym wozem pod górę.
Niektórym koniom wykonywano badania za pomocą holtera EKG. - Zwierzęta te szły z założonym rejestratorem, który tak jak tachometr w samochodzie, rejestruje tętno konia przy podejściu tak do góry, jak i na dół - mówi Maciej Jackowski, hippolog, który pomagał badać zwierzęta.
W trakcie wczorajszych badań, w odróżnieniu od tych sprzed roku, spokojnie zachowywali się także fiakrzy. - Badania trzeba przejść. Zgodnie z regulaminem, pod nadzorem Tatrzańskiego Parku Narodowego, a nie tak na dziko - mówi fiakier Jan Bafia. - Konie są zadbane. Dbamy o nie nawet lepiej jak o swoją żonę i dzieci - śmieje się góral.
W poniedziałek wszystkie konie pozytywnie przeszły badania. Teraz czeka je wizyta przedstawiciela Polskiego Związku Hodowców Koni, który wszczepi zwierzętom specjalne czipy. Za nadajniki zapłacą fiakrzy (50 zł sztuka), a pracownicy TPN dostaną czytniki, dzięki którym wyrywkowo na szlaku będą mogli sprawdzać, czy koń, który akurat ciągnie fasiąg, przeszedł badania, czy nie.
Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!
Konkurs na najładniejsze zdjęcie matki z dzieckiem! Weź udział i zgarnij nagrody!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!