18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec dyżurów w klinice dermatologii. Najbliższy w... Katowicach

Anna Górska
archiwum Polskapresse
Małopolscy dermatolodzy biją na alarm: od 1 września tego roku zostaną zlikwidowane specjalistyczne dyżury w klinice dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Do tej pory dyżurujący lekarze przy Skawińskiej 8 jako jedyni przyjmowali pacjentów 24 godziny na dobę: w noce, weekendy i święta - z całego województwa.

Od września pacjent np. po ukąszeniu owada czy z ciężką dermatozą, potrzebujący pilnej opieki dermatologa, będzie musiał pojechać do Katowic, gdzie jest najbliższy dyżur.

- Dlaczego szpital kliniczny w Katowicach stać na taki dyżur, a nas nie? - zastanawia się prof. Anna Wojas-Pelc, wojewódzki konsultant ds. dermatologii i ordynator kliniki przy Skawińskiej 8. - Protestowałam przeciw decyzji dyrekcji szpitala, ale nie przyniosło to efektów. Likwidacja całodobowego dyżuru uderzy w pierwszej kolejności w pacjentów. Bo każdy z nas może pilnie potrzebować pomocy specjalisty - przekonuje.

Prof. Wojas-Pelc podkreśla, że dotychczas klinika, którą zarządza, była jedyną dermatologiczną placówką medyczną czynną całą dobę. Korzystały z niej osoby zgłaszające się do oddziału ratunkowego, jak i ci bezpośrednio przychodzący na Skawińską. Ponadto lekarze dyżurni konsultowali pacjentów z innych szpitali w województwie (m.in. z Wadowic, Andry-chowa, Olkusza).

- W ostatni weekend przyjęliśmy czterech pacjentów, którzy pilnie potrzebowali pomocy - podkreśla prof. Anna Wojas-Pelc.
Dyrekcja szpitala tłumaczy się, że dyżury likwiduje w ramach restrukturyzacji. Ponadto koszty dyżurów są zbyt wysokie - 35 tys. zł miesięcznie. Pracy zaś dermatolodzy w nocy czy święta nie mają zbyt wiele.

- Średnio w okresie ostatniego pół roku przyjmowano w trybie pilnym skierowanych z oddziału ratunkowego w godz. od 15 do 7 rano sześciu pacjentów miesięcznie - informuje Anna Niedźwiedzka, rzeczniczka szpitala. Dodaje, że w budynku przy ul. Skawińskiej funkcjonują oddziały pulmonologii oraz alergii i immunologii. Po zmianach pozostanie tam 4 lekarzy dyżurnych - specjalistów z zakresu alergii i immunologii, chorób wewnętrznych, płuc oraz intensywnej terapii.

Zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia szpital nie łamie prawa. - Nie ma obowiązku, aby dyżur pełnił dermatolog - mówi Jolanta Pulchna, rzeczniczka NFZ. - Dyżur może być łączony z innym oddziałem - kwituje.

"Darth Vader" grasował po dachu i przecinał kable. Zobacz wideo i zdjęcia!

Miss Lata Małopolski 2012 Zgłoś swoją kandydaturę!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska