- To nie jest tak, że zamykamy kopalnię i koniec. To długi i skomplikowany proces - podkreśla Ochab.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie tzw. planu ruchu likwidacyjnego zakładu górniczego, czyli opracowanie punkt po punkcie czynności do wykonania, które są uzgadniane z władzami lokalnymi. Potem plan musi zostać zatwierdzony również przez Okręgowy Urząd Górniczy.
Tworzenie go zajmie 2-2,5 roku. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie planu fizycznej likwidacji kopalni. Ten dokument ZGH posiadają już od jakichś 5-6 lat.
Jedną z ważniejszych kwestii, nad którymi pochyli się świeżo powołany zespół, są sprawy socjalne pracowników. Po zamknięciu kopalni pracę stracić może około 1000 osób. - Cały czas szukamy ofert pracy z innych kopalni. Na tę chwilę mamy już podpisane pierwsze umowy z czterema zakładami górniczymi, które dają gwarancję zatrudnienia dla 500 osób - mówi Ochab. - Chcemy jednak znaleźć tych miejsc pracy jak najwięcej, więc ciągle będziemy szukać - dodaje.
Zespół ma się też zająć tym, jak zagospodarować majątek kopalni. - Może znalazłby się inwestor, który wykorzystałby potencjał tego miejsca - zastanawia się prezes ZGH Bolesław.
I ostatnim zadaniem przy likwidacji będzie zabezpieczenie starych akt, które dokumentują historię zakładów. Konieczne będzie dokładne sprawdzenie, co znajduje się w archiwach. - Będziemy też sprawdzać wszystkie biurka i szafy, żeby ocalić, co się da dla potomnych - wyjaśnia Ochab. Zakłada, że członkowie powołanego do życia zespołu mają pracę na najbliższe trzy lata.
Po likwidacji kopalni huta nadal będzie istniała. W zmodernizowanej w ostatnich latach części hutniczej produkowany jest najwyższej czystości cynk oraz stopy cynku.
WAŻNE. W związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego przypominamy, że w czasie trwania ciszy wyborczej tj. w czasie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów (niedziela 25 maja) do chwili zakończenia głosowania zabronione są jakiekolwiek działania mające znamiona agitacji wyborczej na rzecz kandydatów. Publikacja na forum serwisów Polskapresse komentarzy o takim charakterze może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny. (Art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy, DZ.U. 2011 Nr 421 poz. 112 z późn. zm.)
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.
Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i
Google+
