Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec naboru. Krakowskie licea profilowane do likwidacji

Edyta Tkacz
XVII Liceum Profilowane przygotowuje do pracy socjalnej
XVII Liceum Profilowane przygotowuje do pracy socjalnej Michał Sikora
To już ostatni rok liceów profilowanych. Decyzją Ministerstwa Edukacji we wrześniu 2012 roku nie będzie już pierwszych klas. Szkołę dokończą jedynie roczniki, które już zaczęły naukę. W Krakowie takich szkół jest 19. Ich dyrektotrzy zapewniają, że mają dużo chętnych i całkiem niezłe wyniki matur.

Czytaj także: Kup koparkę, barak i maszt od miasta Kraków na wyprzedaży

Według minister edukacji Katarzyny Hall ich utrzymywanie jest bezcelowe, bo ani nie uczą zawodu, ani nie potrafią przygotować do matury. Rzeczywiście, w statystykach szkoły te nie wypadają dobrze. W tym roku w Małopolsce tylko 51 procent maturzystów z liceów profilowanych zdało egzamin dojrzałości.

- Nigdy nie mieliśmy problemu z naborem i kandydatów nie brakuje - twierdzi Elżbieta Tarczyńska, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych Nr 1, w którym działa XVII Liceum Profilowane. Liceum to ma profil socjalny, czyli przygotowuje do pracy na przykład jako pomocnika osoby niepełnosprawnej lub starszej.

Potwierdza to Antoni Bor-gosz, dyrektor Zespołu Szkół Łączności, w ramach którego działa XIII Liceum Profilowane. W samym Krakowie w szkołach profilowanych lekcje prowadzi 218 nauczycieli. Muszą się przygotować na zwolnienia lub na obniżkę pensji.

56-letnia Krystyna Dubraw-ska w ZSO nr 1 uczy matematyki. Nie pracuje na pełny etat, w tygodniu prowadzi 13 lekcji (pensum nauczycielskie to osiemnaście godzin). Z tych trzynastu godzin, aż sześć to zajęcia w klasach liceum profilowanego. - W przyszłym roku będę mieć trzy godziny mniej w tygodniu - wylicza. - Ale już za dwa lata będzie to już sześć godzin mniej - dodaje. - To trudna sytuacja dla nauczycieli - ocenia pedagog szkolny Jadwiga Danek, która w XVII Liceum Profilowanym uczy przedmiotu "człowiek jako jednostka" ( podstawy psychologii). Tygodniowo ma tu dziewięć godzin lekcyjnych.

Dyrektor Elżbieta Tarczyńska informuje, że wraz z likwidacją szkoły policealnej ubędą dwa etaty nauczycielskie. - Nie znaczy to jeszcze, że akurat dwóch nauczycieli straci pracę - zastrzega. - Jeśli będziemy mieć więcej kandydatów, możemy na przykład otworzyć więcej klas w technikum. Ale jeśli nie, zwolnienia mogą okazać się koniecznością. Problem, jak twierdzi, jest o tyle poważny, że likwidacja zbiega się z niżem demograficznym w szkołach.

Antoni Borgosz, uważa, że decyzja ministra to zły pomysł. Tłumaczy, że w każdej populacji są uczniowie zdolni, przeciętni i słabi.- Te licea to właśnie szansa dla tych średnich - podkreśla. Z jednej strony bowiem uczą się konkretnego fachu, z drugiej zaś ci, którzy chcą, mogą potem iść na studia. Nie zgadza się też z koronnym zarzutem, że zdawalność matur w tych szkołach jest fatalna.- U nas wynosi 92 procent - podkreśla.

Uczniowie XVII Liceum Profilowanego także uważają, że likwidacja tego typu szkół to nie jest dobry pomysł. - Przez trzy lata można się zastanowić, czy wybrany profil to rzeczywiście jest to, co się chce w życiu robić. Jeśli nie, można iść potem na zupełnie inne studia - mówi Joanna Hurlak.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska