https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole policyjne na drogach powiatu krakowskiego. Pod obserwacją są piesi i rowerzyści

Barbara Ciryt
Fot. KPP Kraków
Policja prowadzi kontrolę miejsc szczególnie niebezpiecznych dla pieszych i rowerzystów w powiecie krakowskim. To w ramach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa.

Pod obserwacja funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie znalazły się m.in. przejścia przez ruchliwych drogach powiatu krakowskiego, przede wszystkim te, na których doszło do potrąceń pieszych.

Policjanci zwracają uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do tzw. „zielonej strzałki” i nie zatrzymują swojego pojazdu przed sygnalizatorem świetlnym, przez co często wymuszają pierwszeństwo pieszym znajdującym się na przejściu. Mundurowi kontrolują także kierujących, którzy podczas manewru skrętu w drogę poprzeczną często nie ustępują pierwszeństwa pieszym chcącym przejść na drugą stronę jezdni.

Jak informują policjanci - wypadki z udziałem pieszych powodują przede wszystkim kierujący pojazdami, jednakże najwięcej ofiar śmiertelnych wśród pieszych odnotowuje się w zdarzeniach, w których to właśnie osoby piesze były sprawcami.

Rowerzyści to także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Do większości wypadków, w których oni są poszkodowani również przyczyniają się kierujący, głównie samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania.

Niezależnie od pory roku piesi i rowerzyści powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać, a także wyposażyć się w elementy odblaskowe.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
aa
Trzeba iść dalej, i dać "nie tylko prawo, ale i obowiązek" do nie zatrzymywania się autobusów w ogóle w takich sytuacjach
M
Monia
Yanosik dla pieszych i rowerzystów!
.
No ciekawe macie rozkminy w tym Kobierzynie
G
Gość
Należy zmienić przepisy tak, by autobus komunikacji miejskiej (podkreślam autobus, nie tramwaj) był wobec pieszego na pasach równy karetce pogotowia a przechodzenie gdy autobus jest bliżej niż 100 m. od przejścia (jeśli jest to dwujezdniówka to 150 m.) powinno być bezwzględnie zakazane a autobus powinien mieć nie tylko prawo, ale i obowiązek TRĄBIENIA na pieszych (i zakaz gwałtownego hamowania - zagraża to pasażerom). W razie potrącenia pieszego, który przechodzi przed autobusem (wchodzi na zebrę bliżej niż 100 m. od autobusu - na ulicach dwujezdniowych bliżej niż 150 m.) sądy powinny to traktować jako WTARGNIĘCIE przed autobus. Tak samo autobus powinien bez zatrzymania skręcać na zielonej strzałce oraz trąbić na rowerzystów, jeśli ci ostatni dyktują tempo autobusowi.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska