- Kopalnia Soli "Wieliczka" to najchętniej odwiedzana kopalnia świata. Deklasuje m.in. austriacką Salzwelten, szwedzkie Falun i kolumbijską Zipaquirę. W roku 2014 jej progi przekroczyła rekordowa liczba turystów - dokładnie 1 290 288 osób - informują pracownicy Biura Prasowego wielickiej Kopalni Soli.
Zainteresowanie podziemnym zabytkiem rośnie od kilku lat. Obrazują to liczby. W 2011 r. do kopalni przyjechało 1 060 957 turystów, rok później - 1 117 158, a w 2013 roku - 1 209 708. Teraz Wieliczka świętuje rekord wszechczasów pod względem liczby turystów.
W minionych dwunastu miesiącach solnymi szlakami wędrowało 641,858 gości z Polski i 648,430 z zagranicy. Spośród obcokrajowców najliczniej odwiedzali kopalnię: Anglicy - 73,5 tys. gości, Niemcy
- 57,1 tys. osób, Włosi - 52,3 tys. osób, Francuzi - 42,7 tys. i Hiszpanie - 38,8 tys. W pierwszej dziesiątce są także: Koreańczycy, Amerykanie, Rosjanie, Norwegowie i Węgrzy. - Sława wielickiej soli dotarła już do blisko 200 krajów świata! W minionym roku w Wieliczce można było spotkać m.in. także Australijczyków, Brazylijczyków, Tajów i Chińczyków - wyliczają pracownicy Biura Prasowego kopalni.
Prezes zarządu wielickiej kopalni Kajetan d'Obyrn uważa, że sekret niesłabnącej popularności solnych podziemi tkwi w tym, że łączy się tam harmonijnie przeszłość z nowoczesnością.
- Zabytek, który od ponad trzydziestu pięciu lat figuruje na liście UNESCO, proponuje swym gościom wielowiekową historię, tajemniczą atmosferę wnętrza ziemi oraz różnorodną ofertę. Na przykład w roku 2014 zaprosiliśmy turystów do zwiedzania multimedialnej ekspozycji w komorach Lill Górna i Kazanów. Wzbogaciliśmy też bazę leczniczą podziemnego sanatorium o komory Smok i Boczkowskiego, a na powierzchni przybyła największa w południowej Polsce tężnia solankowa - mówi prezes d'Obyrn.
Pracownicy kopalni twierdzą, że turyści, których pytano, co spodobało im się najbardziej w wielickich podziemiach odpowiadają najczęściej, że "wszystko było wspaniałe, cała kopalnia".
Powtarzają się też zachwyty nad solankowymi jeziorami oraz podziemnymi kaplicami - przede wszystkim największą i najpiękniejszą świątynią dedykowaną świętej Kindze. Uznanie zwiedzających zyskały również atrakcje, które przybyły w podziemiach stosunkowo niedawno: jedyne na świecie podziemne kino 5d (otwarto je wiosną ubiegłego roku w komorze Lill Górna) oraz nowoczesny plac zabaw, uruchomiony kilka lat temu w komorze Witosa.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
