Podkrakowscy samorządowcy zrealizowali w tym sezonie grzewczym plan kontroli palenisk. - Podkrakowskie gminy należące do metropolii zobowiązały się, że co roku przeprowadzą łączenie około dwa tysiące kontroli spalania odpadów i opału niskiej jakości - informuje Karolina Romańska ze Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. Te założenia znalazły się w przyjętym planie likwidacji kotłów węglowych w Metropolii Krakowskiej do 2022 roku.
- Jak pokazują pozyskane od samorządów dane, już do końca lutego założony plan na sezon grzewczy 2018 /2019 został zrealizowany. Przeprowadzono 2486 kontroli, co stanowi 107 proc. wszystkich kontroli zaplanowanych do realizacji w tym sezonie grzewczym - wylicza Karolina Romańska.
Kontrole rozpoczęły się od początku sezonu. Jak nas informowała Anetta Kucharska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy w Zabierzowie, część kontroli jest planowana, ale prowadzone są też kontrole domów wskazanych przez mieszkańców, którzy zgłaszają, gdzie kopcące kominy zatruwają całą okolicę.
Na początku sezonu grzewczego w listopadzie i grudniu 2018 roku wykonano 959 kontroli. Kolejne były w tym roku: w styczniu 716, a w lutym 811. W sumie 2486.
- Nie przestajemy kontrolować tego, czym mieszkańcy palą w swoich kotłach - mówi Małgorzata Fordymacka, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy w Zielonkach. Kilka podkrakowskich gmin prowadzi kontrole palenisk w domach mieszkańców już trzeci sezon grzewczy. Tak jest m.in. w gminach Zielonki i Skawina.
W tym sezonie przeprowadzono blisko 200 kontroli. - Domy, z których dymi się najbardziej, odwiedzają urzędnicy, w niektórych przypadkach w asyście policji. Do początku lutego pobrali kilkanaście próbek popiołów. Próbki przekazano do badania w certyfikowanym laboratorium. Jeśli badania potwierdzą podejrzenia, gmina Zielonki skieruje do policji wniosek o ukaranie - zaznacza Małgorzata Fordymacka.
Jednak same kontrole powietrza nie naprawią. Dlatego ważna jest wymiana starych pieców i uświadamianie mieszkańców, żeby nie palili odpadami i złej jakości węglem. Krakowski Alarm Smogowy apeluje, żeby intensywniej wymieniać piece.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, “13” dla emerytów