Miejscowość położona jest nieopodal wzgórza Kopystanka (541 m n.p.m.). Dojazd do opustoszałej osady jest trudny, a zwykłym samochodem osobowym wręcz niemożliwy, ponieważ do Kopysna nie prowadzi żadna utwardzona droga. By tu trafić, przemierzyliśmy pieszo trzy kilometry kamienistą i błotnistą drogą prowadzącą od miejscowości Rybotycze. Trafić tu można również samochodem z wyższym zawieszeniem, najlepiej terenówką. Samochód Google tu nie dojedzie, więc też nie ma szans na obejrzenie zdjęć tej miejscowości w Google Maps.
Ruszamy pieszo z Rybotycz. Przemierzając kolejne metry, mijamy głównie las. Bliżej osady wita nas kapliczka ze świętym Janem z 1848 r., postawiona na pamiątkę zniesienia pańszczyzny. Po drodze mijamy się z dwoma turystami z Przemyśla, którzy przyjechali tu na rowerach. - We wsi pozostała już tylko jedna rodzina – zagaili.
Kopysno ma swoją tragiczną historię
Przed II Wojną Światową w Kopysnie żyło około 500 osób. Niestety, we wrześniu 1945 r. wieś została spalona przez oddział UPA, sotnia "Łastiwki". Po wojnie wielu mieszkańców opuściło wieś w związku z wysiedleniem na teren Ukrainy i w czasie Akcji "Wisła".
Jednak nawet po wojnie mieszkało tu sporo rodzin, tyle że położenie Kopysna utrudniało rozwój wsi. Zderzenie z szybko zmieniającym się światem było brutalne. Prąd doprowadzono tu dopiero pod koniec lat 70, a młodzi wyjeżdżali do miast na studia czy w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy.
Kopysno traciło mieszkańców i powoli odchodziło w zapomnienie. Przodkowie dawnych mieszkańców Kopysna starają się jednak dbać o swoje macierzyste tereny; regularnie sprzątany jest miejscowy cmentarz, a w 2022 roku odnowiono zabytkową cerkiew (zamontowano m.in. daszek nad wejściem).
Wspomniana świątynia to perełka podkarpackiej historii; to murowana Cerkiew Opieki NMP z 1821 roku wraz z ikonostasem. O wielkości wsi świadczyło zlokalizowanie tutaj w roku 1507 parafii greckokatolickiej.
Pamięć o Kopysnie zachowana
Kopysno ocalić od zapomnienia próbują od 20 lat bracia Dedio: Dariusz i Janusz. Prowadzona przez nich strona o Kopysnie, opisuje dzieje wsi, historię jej mieszkańców czy aktualności. Z okazji 20-lecia istnienia strony, w sobotę 8 lipca dawni mieszkańcy i sympatycy Kopysna, spotkają się, by porozmawiać o dawnych dziejach wioski...
- Dla chętnych proponujemy w tym dniu wizytę na Kopystance, w miejscu dawnego grodziska średniowiecznego i dworu Tyszkowskich oraz na koniec na cmentarzu i cerkwi. Mile widziane są pamiątki rodzinne z Kopysna, które można ze sobą zabrać. Oprócz miłej atmosfery, której nie zabraknie, planowane jest ognisko lub grill – informują bracia Dedio za pośrednictwem swojej strony.
Spotkanie ma charakter zamknięty i ma odbyć się na prywatnej posesji, wziąć w nim udział mogą jedynie osoby wcześniej zgłoszone oraz zaproszone.
Kopysno - wyjątkowe miejsce na mapie Podkarpacia. Tu żyje ty...
