https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a rekolekcje. Krakowscy księża zapraszają na rekolekcje online

Grażyna Starzak
Koronawirus a rekolekcje. Krakowscy księża zapraszają na rekolekcje online
Koronawirus a rekolekcje. Krakowscy księża zapraszają na rekolekcje online Waldemar Wylegalski
Z powodu zagrożenia koronawirusem, księża zapraszają na rekolekcje online. - Pierwszy raz odbędę rekolekcje w takiej formie. Nauki, które do tej pory prowadziłem w ramach spotkań rekolekcyjnych zawsze opierały się na relacji czy odpowiedzi od słuchaczy. Teraz będę ewangelizował nie widząc odbiorców - ufam jednak, że słowa, które padną podczas konferencji będą prowokowały do działania, zmiany wewnętrznej i poprawy życia - mówi ksiądz Gołaś.

W Kościele trwają rekolekcje wielkopostne. Dla katolików to czas duchowych ćwiczeń, poprzedzający święta Wielkiej Nocy. Zdaniem jezuity ks. Roberta Wawra, „w tym roku czekają nas jedne z lepszych rekolekcji wielkopostnych! Ograniczenie imprez, wydarzeń rozrywkowych, kontaktów z innymi, powoduje, że mamy dużo czasu na refleksję, w obliczu niepewności jutra i niebezpieczeństwa śmierci” - napisał na Twitterze ks. Robert Wawer.

Jedno jest pewne. W tym roku większą popularnością cieszyć się będą duchowe ćwiczenia prowadzone przez Internet, niż te w parafiach. Bo chociaż Kościół katolicki nie podjął decyzji o zamknięciu świątyń, wierni – co było widać w minioną niedzielę - wolą modlić się i medytować bez wychodzenia z domu.

Rekolekcje online w Krakowie. "Rekolekcje „Na Dwa Głosy"

Z pomocą przychodzą im rekolekcjoniści m.in. z archidiecezji krakowskiej. „Rekolekcje „Na Dwa Głosy” to propozycja dla wszystkich, którzy „chcą dotknąć tajemnicy Eucharystii”. „Dołącz do nas!” - apeluje znany krakowski rekolekcjonista ks. dr Wojciech Węgrzyniak, który wraz z ks. dr. Krzysztofem Porosło w każdy poniedziałek, środę oraz piątek, o godz. 6.15, tłumaczy i rozważa kolejne elementy Eucharystii z perspektywy biblisty i liturgisty, aby – jak mówią ci kapłani – „choć trochę zbliżyć się do Tajemnicy, w której uczestniczymy”. W kolejnych odcinkach będą mówić m.in. na temat: „czy świadomie wykonujemy gesty, które prowadzą nas przez Mszę św.?”, „jak tłumaczy je Pismo Święte, a jaka odpowiedź wypływa z tradycji liturgicznej” itd.

Każdemu odcinkowi towarzyszy tzw. challenge, czyli zadanie, które jest dla wiernych okazją, aby „podjąć próbę realizacji treści rekolekcji w praktyce, aby w ten sposób nie tylko słuchać, ale przede wszystkim działać i wykorzystać Wielki Post, jako szansę na przemienienie samego siebie”. „Zapraszamy na kanał YouTube Archidiecezji Krakowskiej” – zachęca ksiądz dr Wojciech Węgrzyniak. Można tam „wejść” poprzez stronę

https://diecezja.pl/aktualnosci/trwaja-internetowe-wielkopostne-rekolekcje-archidiecezji-krakowskiej-dolacz-do-nas/

Na rekolekcje wielkopostne online zapraszają też kapłani z kościołów Nowej Huty. Są one wygłaszane codziennie od poniedziałku do soboty, dokładnie w południe. – Nie da się ukryć, że na czasy pandemii potrzeba właśnie takich rozwiązań – by być blisko Boga, a jednocześnie być odpowiedzialnym i nie narażać siebie i innych. Księży do głoszenia Ewangelii na areopagu internetowym udało się zebrać w niecałe pół godziny – twierdzi ks. Łukasz Gołaś z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie. Rekomendowanych przez niego rekolekcji można słuchać codziennie o godz. 12 na stronie Pallotyńskiego Radia Ewangelizacyjnego Pallotti.FM (www.pallotti.fm) oraz obejrzeć on-line w Pallotti.TV.

- Ewangelia jest żywa i dlatego codziennie przez sześć dni poprzez nasze media będziemy ją głosić „na żywo”. To niezmiernie ważne, bo zapewnia możliwość spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem przy konieczności pozostawania w domach, która nas dotknęła - zaprasza wiernych ksiądz Gołaś. Dodaje też, że głoszenie online to dla niego wyzwanie. - Pierwszy raz odbędę rekolekcje w takiej formie. Nauki, które do tej pory prowadziłem w ramach spotkań rekolekcyjnych zawsze opierały się na relacji czy odpowiedzi od słuchaczy. Teraz będę ewangelizował nie widząc odbiorców - ufam jednak, że słowa, które padną podczas konferencji będą prowokowały do działania, zmiany wewnętrznej i poprawy życia - mówi ksiądz Gołaś.

Na ciekawe „#Rekolekcjedomowe #Covid19 #Koronawirus - zaprasza cieszący się dużą popularnością wśród wiernych ksiądz Juliusz Lasoń z archidiecezji łódzkiej. Jego „rekolekcji domowych” w czasie pandemii można wysłuchać na stronie

Rekolekcje wielkopostne w Internecie prowadzi też biskup Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w Episkopacie Polski. To jedyny hierarcha w Polsce, który od 20 lat pracuje, jako katecheta w szkole. Przez młodzież nazywany jest „biskupem uśmiechu”. Pierwsza tura internetowych rekolekcji bp. Solarczyka – dla dorosłych - zaczęła się w miniony poniedziałek a skończy w najbliższy piątek. Druga tura – dedykowana młodzieży – potrwa od 23 do 27 marca. Jednego z najchętniej cenionych, zwłaszcza przez młodzież, hierarchów, można posłuchać na jego profilu społecznościowym - www.facebook.com/bpmsolarczyk lub na kanale YT.

Rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, pytany, w jaki sposób wierny, siedząc w domu, może uczestniczyć w rekolekcjach czy Mszy św., odpowiada, że „nie ma przepisów kościelnych, które by o tym mówiły”. W jego opinii, „wiele zależy od naszego nastawienia”. – Jeśli chodzi o Mszę św. on line, czy oglądaną w telewizji, chodzi o to, aby przeżywać ją w sposób duchowy, w skupieniu, jako czas modlitwy – zaznacza rzecznik Episkopatu Polski.

Koronawirus nikogo nie oszczędza. Zaraziło się nim m.in. 20 księży włoskiej diecezji Bergamo. Sześciu z nich w minionym tygodniu zmarło. Poinformował o tym tamtejszy biskup, Francesco Beschi. „W naszej diecezji jest wielu kapłanów i liczni narazili swoje zdrowie, a nawet życie, by być blisko swojej wspólnoty. Zatem ich choroba jest wyraźnym znakiem bliskości, bolesnym znakiem bliskości i udziału w cierpieniu” - powiedział biskup przed mikrofonem lokalnego radia, nie kryjąc swego wielkiego smutku. Zarażony koronawirusem jest również jeden z biskupów francuskich, obecny podczas niedawnej wizyty hierarchów z tego kraju w Watykanie. W związku z tym jedna trzecia francuskiego episkopatu jest obecnie izolowana.

Trzeba wspomnieć, że część z nich spotkała się z papieżem Franciszkiem. Podjęto jednak środki ostrożności, szczególnie podczas trwającego dwie i pół godziny spotkania z papieżem, gdzie biskupi byli oddzieleni od Franciszka na ponad metr, ale wszyscy mogli uścisnąć mu rękę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
milewski
21 marca, 9:47, Gość:

Proponuję oszustom i darmozjadom w kieckach, któzy wyraźnie się gubią aby dobrowolnie oddali się na testy medyczne. Będą mieli szansę zrobienia w końcu coś dla ludzi.

piszesz to do swojej kobiety?

k
krakus

PISZCIE CO CHCECIE NIKT WAS DO TEGO TYPU DZIALAN KOSCIOLA NIE ZMUSZA...WIEC NIE PISZ GLUPOT...

S
Sokular

Pokutujcie SAMI - MACIE ZA CO..................nie infekujcie dobrej gazety...............

A
Adam krakauer.

Jezus był rabinem i prorokiem jak,{ Mojżesz },a przy okazji człowiek nie może urodzić { Boga } bo jest nie widzialny { jestem bo jestem }tak powiedział Mojżeszowi.

G
Gość

Życie wśród wiernych glupotom wszelakim bezmozgow to samotność i bezsens.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska