MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Marek Jędraszewski złożył rezygnację. Długa lista zmian w krakowskim Kościele

Piotr Tymczak
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Andrzej Banaś
Dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę i wręczając nowe nominacje księżom Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski poinformował, że złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. 24 lipca kończy 75 lat.

Abp Marek Jędraszewski nawiązał do beatyfikacji ks. Michała Rapacza i zwrócił uwagę, że jest on wzorem i zachętą „by być nieugiętym w głoszeniu prawdy ewangelijnej światu takiemu, jaki jest”. – Wszędzie szedł jako świadek Chrystusa na spotkanie swoich czasów. Wierny aż do końca – mówił metropolita dziękując kapłanom za włączenie się w aktywne przeżywanie Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej oraz organizację uroczystości beatyfikacyjnych ks. Michała Rapacza.

Ks. Tadeusz Tylka, proboszcz parafii w Płokach, gdzie posługiwał do męczeńskiej śmierci bł. ks. Michał Rapacz, odebrał relikwie nowego błogosławionego, które były wniesione do Bazyliki Bożego Miłosierdzia podczas beatyfikacji. Do kościoła Narodzenia NMP w Płokach trafi też obraz beatyfikacyjny ks. Michała Rapacza.

Arcybiskup nawiązał do czerwonego paska, którym jest przepasany Pan Jezus na obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a który jest „znakiem miłości ofiarniej, do końca – miłości, która przynosi ludziom zbawienie”. – Dziękuję za cały miniony rok pracy, różnego rodzaju zadań. Przed nami nowe zadania – mówił metropolita krakowski.

W kontekście zmian personalnych w Archidiecezji Krakowskiej metropolita zaznaczył, że także jego one dotyczą, bo 24 lipca kończy 75 lat. Poinformował, że 25 kwietnia złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. – Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Pełna lista zmian personalnych w Archidiecezji Krakowskiej:

Proboszczowie emeryci i ich następcy oraz pozostali:

 • Ks. kan. Józef Bafia – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Sidzinie k. Jordanowa i zgoda na zamieszkanie w Domu Księży im. Jana Pawła II w Makowie Podhalańskim.
 • Ks. Józef Litwa – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Mikołaja w Sidzinie k. Jordanowa i mianowany na urząd proboszcza tejże parafii.
 • Ks. kan. Adam Banasik – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. MB Ostrobramskiej w Lasie.
 • Ks. Janusz Korbel – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Ostrobramskiej w Lasie.
 • Ks. kan. Jan Byrski – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej oraz zwolnienie z obowiązków wicedziekana dekanatu Bukowina Tatrzańska oraz zgoda na zamieszkanie we wspomnianej parafii.
 • Ks. kan. Stanisław Migas – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Krakowie-Rybitwach Przewozie na urząd proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej.
 • Ks. kan. Tomasz Kołodziejczyk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Krakowie-Rybitwach Przewozie.
 • Ks. kan. Wiesław Cygan – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz zwolnienie z urzędu dziekana dekanatu Kalwaria i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym w Zakliczynie.
 • Ks. kan. Andrzej Gawenda – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Izdebniku na urząd proboszcza parafii pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej; zwolniony z urzędu dziekana dekanatu Sułkowice i mianowany na urząd dziekana dekanatu Kalwaria.
 • Ks. Mirosław Lenart – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Izdebniku.
 • Ks. kan. Kazimierz Czepiel – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce i zgoda na zamieszkanie w tejże parafii.
 • Ks. Wojciech Leśniak s. – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Naprawie na urząd proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce.
 • Ks. Marek Ślęczka – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Naprawie.
 • Ks. prał. Stanisław Kozieł – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach i zgoda na zamieszkanie w tejże parafii.
 • Ks. kan. Zbigniew Piwowar – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jana Kantego w Tarnawie Dolnej na urząd proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach.
 • Ks. kan. Artur Węgiel – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Kantego w Tarnawie Dolnej.
 • Ks. kan. Kazimierz Kubik – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. MB Królowej Polski w Raciborsku i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym w Krakowie; zwolniony także z zadań duszpasterza pielęgniarek w AK oraz duszpasterza Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych.
 • Ks. Mirosław Niewiedział – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Krakowie-os. Dywizjonu 303 i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Królowej Polski w Raciborsku.
 • Ks. kan. Andrzej Pawlak – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Lipnicy Wielkiej-Murowanicy i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym w Łopusznej.
 • Ks. Robert Kowalczyk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Pawła Apostoła w Wieliczce-Krzyszkowicach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Lipnicy Wielkiej-Murowanicy.
 • Ks. prał. Stanisław Puzyniak – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. NSPJ w Krakowie-os. Teatralnym i zgoda na zamieszkanie i posługę w parafii pw. św. Józefa w Krakowie-os. Kalinowym.
 • Ks. kan. Andrzej Scąber – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Floriana w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. NSPJ w Krakowie-os. Teatralnym z zachowaniem innych powierzonych wcześniej zadań.
 • Ks. kan. Jerzy Raźny – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej oraz zwolnienie z urzędu wicedziekana dekanatu Kalwaria i zgoda na zamieszkanie i podjęcie posługi w tejże parafii.
 • Ks. kan. Jan Antoł – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Anny w Krzyszkowicach oraz zwolniony z urzędu wicedziekana dekanatu Mogilany na urząd proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej oraz na urząd dziekana dekanatu Mszana Dolna.
 • Ks. Rafał Piórkowski – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. MB Fatimskiej w Bańskiej Wyżnej na urząd proboszcza parafii pw. św. Anny w Krzyszkowicach.
 • Ks. Kazimierz Szarek – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Czulicach na urząd proboszcza parafii pw. MB Fatimskiej w Bańskiej Wyżnej.
 • Ks. Janusz Krupa – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Stanisławiu Górnym i mianowany na urząd administratora parafii pw. św. Mikołaja w Czulicach.
 • Ks. kan. Władysław Szymoniak – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Liszkach i zgoda na dalsze zamieszkanie oraz posługę w tamtejszej parafii.
 • Ks. kan. Paweł Gałuszka – zwolniony z obowiązków duszpasterskich spełnianych w parafii pw. św. Floriana w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Liszkach z zachowaniem innych, powierzonych wcześniej zadań.
 • Ks. kan. Bogusław Targosz – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej i zgoda na dalsze zamieszkanie oraz posługę w tamtejszej parafii.
 • Ks. Grzegorz Grzybowski – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Choczni i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej.
 • Ks. kan. Mariusz Słonina – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. MB Królowej Polski we Włosani z poleceniem podjęcia posługi w kaplicy pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Goryczkowej w Krakowie, z zachowaniem wcześniej powierzonych zadań.
 • Ks. kan. Konrad Kozioł – mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Królowej Polski we Włosani z zachowaniem wcześniej powierzonych zadań.
 • Ks. kan. Janusz Rączka – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Psarach i powierzenie urzędu spowiednika w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach.
 • Ks. kan. Michał Leśniak – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Stanisława BM w Żarkach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Psarach.
 • Ks. Jan Kuna – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Jana Chrzciciela w Olszówce i powierzenie urzędu spowiednika w parafii pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach.
 • Ks. Damian Zając – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olszówce.
 • Ks. kan. Bogusław Zając – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Stanisławiu Górnym i zgoda na zamieszkanie tamże.
 • Ks. Tadeusz Palenik – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Stanisławiu Górnym.
 • Ks. kan. Janusz Widur – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Lipniku oraz zwolnienie z obowiązków wicedziekana dekanatu Dobczyce i powierzenie urzędu spowiednika w parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach.
 • Ks. Piotr Pietruszka – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Lipniku.
 • Ks. Marek Pawlik – zwolniony z urzędu rektora rektoratu pw. MB Fatimskiej w Jankowicach; udzielenie rocznego urlopu zdrowotnego z zamieszkaniem w domu rodzinnym w Cięcinie.
 • Ks. Władysław Rusnak – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. MB Pocieszenia w Czarnochowicach na urząd rektora rektoratu pw. MB Fatimskiej w Jankowicach.
 • Ks. Marcin Twardosz – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Pocieszenia w Czarnochowicach.
 • Ks. kan. Mirosław Kulesa – zwolniony z urzędu administratora parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bęble-Czajowicach i mianowany na urząd proboszcza tejże parafii.

Księża neoprezbiterzy:

 • Ks. Adrian Barzycki – mianowany wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni.
 • Ks. Szymon Borowy– mianowany wikariuszem parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.
 • Ks. Dominik Bucki– mianowany wikariuszem parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach.
 • Ks. Kamil Ciołczyk – mianowany wikariuszem parafii pw. NSPJ w Bukowinie Tatrzańskiej.
 • Ks. Dawid Ćwierz – mianowany wikariuszem parafii pw. NSPJ w Sułkowicach.
 • Ks. Jakub Gierczak – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach.
 • Ks. Michał Grzesiak – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Floriana w Krakowie.
 • Ks. Piotr Gwiżdż – mianowany wikariuszem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach k. Chabówki.
 • Ks. Marek Hołuj – mianowany wikariuszem parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem.
 • Ks. Marcin Kaczmarczyk – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce.
 • Ks. Artur Salabura – mianowany wikariuszem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej.
 • Ks. Michał Szlembarski – mianowany wikariuszem parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach.
 • Ks. Hubert Trepa – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Andrzeja w Szaflarach.

Księża wikariusze:

 • Ks. Adam Banach – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Klemensa w Zawoi i mianowany wikariuszem w parafii pw. Chrystusa Króla w Krakowie-os. Gotyk.
 • Ks. Sebastian Baster – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach.
 • Ks. Tomasz Białoń – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie i mianowany wikariuszem w parafii Narodzenia NMP w Krzęcinie.
 • Ks. Dariusz Biernat – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Biały Dunajec i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Klikuszowej.
 • Ks. Krzysztof Borys – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej i mianowany wikariuszem w parafii pw. Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach.
 • Ks. Adam Ból – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu-Borze.
 • Ks. Szymon Bryniarski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Różańcowej w Chrzanowie oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Chrzanów i mianowany wikariuszem w parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu.
 • Ks. Piotr Ciężobka – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Wszystkich Świętych w Rudawie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Grzegorza w Krakowie-Ruszczy.
 • Ks. kan. Artur Czepiel – zwolniony z obowiązków posługi duszpasterskiej spełnianej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Floriana w Krakowie w wymiarze ½ etatu, z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.
 • Ks. Paweł Filipiak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Chrystusa Króla w Krakowie-os. Gotyk i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.
 • Ks. Wojciech Gazdowicz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętej Rodziny w Chrzanowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Pawła Apostoła w Wieliczce-Krzyszkowicach.
 • Ks. Artur Głąb – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini i mianowany wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-os. Teatralnym.
 • Ks. Mateusz Hajduga – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Rabka i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Kazimierza w Kościelisku.
 • Ks. Patryk Jagos – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Wzgórzach Krzesławickich i mianowany wikariuszem w parafii pw. Wszystkich Świętych w Rudawie.
 • Ks. Jacek Jastrzębski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Maków Podhalański i mianowany wikariuszem w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Wzgórzach Krzesławickich.
 • Ks. kan. Bolesław Karcz – zwolniony z obowiązków zamieszkania w Domu Księży Chorych im. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Swoszowicach, z powierzeniem urzędu spowiednika i posługi duszpasterskiej w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym.
 • Ks. kan. Ryszard Kilanowicz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Pawła II, papieża w Krakowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Kantego w Krakowie-os. Widok bez podejmowania katechezy szkolnej z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.
 • Ks. Janusz Korepta – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej.
 • Ks. Mateusz Kozik – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Floriana w Krakowie oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Kraków-Centrum i mianowany wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie.
 • Ks. Krzysztof Krawczyk – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce i mianowany wikariuszem w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim.
 • Ks. Dawid Król – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.
 • Ks. Rafał Kuchniak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Grzegorza w Krakowie-Ruszczy i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini.
 • Ks. Jacek Kucz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Narodzenia NMP w Krzęcinie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Biskupicach.
 • Ks. Rafał Kudzia – zwolniony z obowiązków kapelana Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie z poleceniem podjęcia posługi duszpasterskiej w parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach wraz z katechezą szkolną.
 • Ks. Piotr Kuglin – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Bobrku i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętej Rodziny w Chrzanowie z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.
 • Ks. Wojciech Leśniak j. – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Różańcowej w Chrzanowie.
 • Ks. Jakub Łabuz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach.
 • Ks. Marek Malec – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. NMP Królowej Polski w Krakowie-Woli Justowskiej oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Kraków-Salwator i mianowany wikariuszem w parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Choczni.
 • Ks. Andrzej Małysa – zwolniony z obowiązków zamieszkania i posługi duszpasterskiej spełnianej w parafii pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Archidiecezji Krakowskiej.
 • Ks. kan. Marcin Masłoń – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.
 • Ks. kan. Wojciech Matyga – zwolniony z obowiązków posługi duszpasterskiej i zamieszkania w parafii pw. św. Jana Kantego w Krakowie-os. Widok mianowany wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie bez podejmowania katechezy szkolnej oraz z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.
 • Ks. Maciej Medes – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Mikołaja w Pcimiu i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim.
 • Ks. Tomasz Nowak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu-Borze i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach.
 • Ks. Mariusz Olszowski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu.
 • Ks. Mateusz Ostwald – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu.
 • Ks. Piotr Pałasz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Krakowie-Białym Prądniku i mianowany wikariuszem w parafii pw. NMP Królowej Polski w Krakowie-Woli Justowskiej.
 • Ks. Mateusz Podczerwiński – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Marcina w Biskupicach, a także z obowiązków animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Niegowić oraz dyrektora Domu Pomocy Społecznej Caritas w Biskupicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju.
 • Ks. Seweryn Puchała – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Pawła II, papieża w Krakowie bez podejmowania katechezy szkolnej oraz z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.
 • Ks. Jerzy Rokita – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem z poleceniem zamieszkania w Domu Księży Chorych im. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Swoszowicach.
 • Ks. Krzysztof Rusnak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym oraz przyjęcie zrzeczenia się urzędu asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Kantego w Krakowie-os. Widok.
 • Ks. Rafał Salawa – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni i mianowany wikariuszem w parafii pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym.
 • Ks. Krzysztof Sasuła – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-os. Oficerskim i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju.
 • Ks. Tomasz Skotniczny – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Kantego w Krakowie-os. Widok i mianowany wikariuszem w parafii pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach.
 • Ks. Paweł Sowa – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach.
 • Ks. Piotr Studnicki III – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim i mianowany wikariuszem w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-os. Ruczaj.
 • Ks. Zbigniew Szkółka – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-os. Teatralnym i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Pcimiu.
 • Ks. Kamil Szydłowski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Katarzyny w Spytkowicach k. Zatora i mianowany wikariuszem w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-os. Oficerskim.
 • Ks. Marek Śladewski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Klemensa w Zawoi.
 • Ks. Dawid Werner – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Białka Tatrzańska i mianowany wikariuszem w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Krakowie-Prądniku Białym.
 • Ks. Łukasz Wielocha – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym i mianowany wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy.
 • Ks. Piotr Wróbel – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Bobrku z poleceniem podjęcia funkcji kapelana Domu Pomocy Społecznej w Bobrku.
 • Ks. Bartłomiej Znaleźniak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach k. Chabówki i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Krakowie-os. Dywizjonu 303.
 • Ks. kan. Jan Żelazny – zwolniony z obowiązków posługi duszpasterskiej podejmowanej w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie.

Pozostałe zmiany:

 • Ks. kan. Wiesław Popielarczyk – powierzenie urzędu dziekana dekanatu Sucha Beskidzka.
 • Ks. kan. Paweł Jurek – powierzenie urzędu dziekana dekanatu Mogilany.
 • Ks. kan. Adam Gabryś – powierzenie urzędu dziekana dekanatu Sułkowice.
 • Ks. Piotr Płaszcz – zwolniony z zadań dyrektora Biura Prasowego AK i mianowany na urząd wikariusza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach oraz wizytatorem rejonu II Archidiecezji Krakowskiej, a także członkiem Rady Katechetycznej AK.
 • Ks. Michał Korbel – mianowanie stałym koordynatorem Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Krakowskiej.
 • Ks. Michał Tucznio – mianowanie asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w AK.
 • Ks. Piotr Gąsior – mianowany na urząd spowiednika w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
 • Ks. Józef Habina – mianowany duszpasterzem środowisk pielęgniarskich w Archidiecezji Krakowskiej.

Posługa duszpasterska księży diakonów:

 • Dk. Jakub Byrdak – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Marcina w Krzeszowicach.
 • Dk. Maciej Hanusiak – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach.
 • Dk. Michał Malinowski – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. Wszystkich Świętych w Babicach.
 • Dk. Paweł Nogala – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach.
 • Dk. Jakub Romek – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach.
 • Dk. Marcin Skowron – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Barbary w Libiążu.
 • Dk. Sebastian Skwarczyński – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Michała Archanioła w Sieprawiu.
 • Dk. Damian Talowski – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Woli Batorskiej.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska