FLESZ - Koronawirus. Realne zagrożenie

Odwołane zostały nie tylko egzaminy, ale również wszelkie szkolenia organizowane przez MORD. Kursanci nie mogą również skorzystać z placu manewrowego, aby przećwiczyć na nim zadania egzaminacyjne.
- Informujemy telefonicznie osoby, które były zapisane w najbliższych dniach na egzaminy o tym, że te nie odbędą się w pierwotnym terminie. O nowym zostaną powiadomieni wówczas, kiedy ośrodek wznowi działalność egzaminacyjną – tłumaczy Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie.
Jednocześnie zablokowana została możliwość internetowego zarezerwowania terminu na egzamin. Wszelkie informacje można uzyskać drogą elektroniczną lub telefonicznie.
W tarnowskim MORD codziennie do egzaminów praktycznych przystępowało obecnie ok. 80 osób. Dodatkowych 50 zdawało teorię.
- Czas oczekiwania na egzamin, w zależności od kategorii, wynosił od tygodnia do dwóch. Wszystko wskazuje na to, że przez wymuszoną przerwę, ulegnie on wydłużeniu – zauważa Paweł Gurgul.
Koronawirus: aktualizowany raport
Ośrodek na dniach miał wznowić, po zimowej przerwie, egzaminy na kategorię A, czyli na prawo jazdy na motocykl. Wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie je przesunąć w czasie.
- W związku z zaistniałą sytuacją na bieżąco dezynfekowaliśmy kierownice i kokpity w samochodach egzaminacyjnych. W przypadku egzaminów na kategorię A, konieczna byłaby również dezynfekcja kasku. Nie wiem jednak, czy byłaby ona skuteczna – mówi dyrektor tarnowskiego MORD-u.
Dlatego zachęca osoby, które czekują na egzamin, aby już zakupiły sobie kaski i kiedy te zostaną wznowione przenieśli je ze sobą. Wówczas będą spokojniejsi o to, że nie zarażą się wirusem.
O ile MORD wstrzymał działalność egzaminacyjną i szkoleniową to prywatne ośrodki nauki jazdy już nie. Zdecydowana większość z nich nadal funkcjonuje.
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...