FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Na nowej ministerialnej liście w strefie czerwonej nie znalazł się żaden powiat z Małopolski. W skali całego kraju czerwonym alertem zostały objęte dwa powiaty: głubczycki (woj. opolskie) i kartuski (woj. pomorskie)
Pięć powiaty w strefie żółtej
Jeśli chodzi o strefę żółtą to resort zdrowia zadecydowało objęciu tą strefą 19 powiatów w całym kraju.
W Małopolsce żółtym alertem objęty jest nadal powiat myślenicki, tatrzański i nowotarski. W tym tygodniu dołączyły do nich także powiat limanowski i suski.
W strefie żółtej z innych województw znajdują się również powiaty: gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, trzebnicki, otwocki, kłobucki, miasto Sopot, działdowski, nidzicki, piotrkowski, międzychodzki, przasnyski.
Ostrzeżenia
Ministerstwo Zdrowia podało również dziesięć powiatów zagrożonych przesunięciem do stref z obostrzeniami. Z Małopolski ostrzeżenia w tym tygodniu nie dostał żaden z powiatów.
Strefa żółta i czerwona co oznaczają?
Aktualnie, dla całego kraju, obowiązują takie obostrzenia jak nakaz trzymania dystansu 1,5 metra między ludźmi w przestrzeni publicznej, a w razie jego braku nakaz noszenia maseczek. Maseczki trzeba nosić m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej czy w sklepach i restauracjach. Obowiązuje limit osób na imprezach sportowych i kulturalnych (50 proc.), czy weselach - do 150 osób. Strefa żółta wprowadza surowsze limity osób na różnych wydarzeniach - np. 25 proc. na imprezach sportowych i kulturalnych, 100 na weselu.
O wiele większe obostrzenia pojawiają się w strefie czerwonej. Zakazana jest w nich organizacja imprez kulturalnych, kongresów i targów, nie mogą działać wesołe miasteczka, zamknięte są sanatoria i uzdrowiska, a imprezy sportowe odbywają się bez udziału publiczności.
W czerwonych powiatach maseczki trzeba już nosić wszędzie w przestrzeni publicznej, w tym także na ulicach. W transporcie publicznym zajętych może być tylko 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc stojących i siedzących. Także w kościołach w nabożeństwach może brać udział do 50 proc. osób dla obłożenia danego obiektu. W weselach i innych imprezach rodzinnych może brać udział do 50 osób.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
