Dwa artykuły naukowe opublikowane w czasopiśmie Blood Advances badały zależności pomiędzy grupami krwi oraz ryzykiem zachorowania na COVID-19, a także ciężkością przebiegu choroby.
Badania przeprowadzone w Danii w okresie od lutego do końca lipca 2020 r. dotyczyły grupy 473 tys. osób, z których prawie 7,5 tys. miało pozytywny wynik w kierunku Sars-CoV-2. Z kolei kanadyjscy badacze zgromadzili dane z sześciu metropolitalnych szpitali w Vancouver. Skupili się na pacjentach covidowych przebywających w na oddziałach intensywnej terapii okresie od lutego do połowy kwietnia 2020 r.
Ustalenia dwóch zespołów badaczy z Danii oraz Kanady są zgodne: osoby z grupą krwi 0 mają mniejsze szanse zachorowania na COVID-19. Naukowcy nie zauważyli z kolei znaczącej różnicy w szybkości zainfekowania Sars-CoV-2 wśród osób z pozostałymi grupami krwi.
Z kolei osoby z grupami krwi A i AB, kiedy już zachorują, mają zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych skutków COVID-19 niż osoby z grupami krwi 0 i B.
Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...
84% pacjentów kanadyjskich oddziałów intensywnej terapii, którzy mieli grupy krwi A i AB, wymagało podłączenia do respiratora, podczas gdy pacjenci z grupami 0 i B wymagali mechanicznej wentylacji w 61%. Badania potwierdziły też, że osoby z grupami A i B częściej wymagały dializ z powodu niewydolności nerek.
Jak się też okazało, choć chorzy na COVID-19 pacjenci z grupami krwi A i AB przebywali w szpitalach równie długo jak pacjenci z grupami 0 i B, to czas ich pobytu na oddziałach intensywnej terapii był dłuższy. To sugeruje, że pacjenci z grupami krwi A i AB ciężej przechodzą chorobę.
Jak podkreślają naukowcy, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, które potwierdziłyby zależności między grupami krwi a zapadalnością i przebiegiem COVID-19. Naukowcy w przyszłości chcą się też skupić na korelacjach pomiędzy grupami krwi a wpływem COVID-19 na inne narządy.
