Przed największym problemem stanęli rodzice, jak przez dwa tygodnie zapewnić opiekę swoim dzieciom. Placówki oświatowe będą zawieszone do 25 marca. - Mamy dwoje dzieci, syn chodzi do trzeciej klasy, a córka do przedszkola. Na szczęście rozmawiałam już z dziadkami, którzy obiecali, że zaopiekują się nimi – mówiła nam w środę po południu Marta Kozłowska, mieszkanka Oświęcimia.
Komplikacje czekają także pacjentów. W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu – jak poinformował jego dyrektor Edward Piechulek – od czwartku (12 marca) są odwoływane planowane wcześniej zabiegi.
Aż do 4 kwietnia zamknięta ma być Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Zamknięte będą również jej filie oraz punkt informacji turystycznej. Nieczynne przez najbliższe dwa tygodnie będą także placówki oświatowe i kultury w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Andrychowie, Brzeszczach, Kętach i Oświęcimiu. Na przykład w Oświęcimskim Centrum Kultury do 25 marca zawieszone zostały zajęcie stałe, imprezy, projekcje filmowe. Niedostępne dla zwiedzających do 25 marca będzie również Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Trudno wymienić wszystkie inne zamknięte placówki.
Odwołane zostały duże imprezy masowe kulturalne i sportowe. Burmistrz Olkusza Roman Piaśnik ponadto zwrócił się z apelem do mieszkańców o ograniczenie wizyt w urzędzie, przypominając, że wiele spraw można załatwić przez internet lub telefonicznie. Tak samo jest w innych urzędach gmin i starostwach powiatowych Małopolski zachodniej.
- Płatności choćby podatków, których termin normalnie mija 15 marca mogą poczekać dłużej, nie będzie to obarczone żadnymi opłatami karnymi
– zapewnia Tomasz Żak, burmistrz Andrychowa.
Jednocześnie zdecydował m.in. o zamknięciu krytej pływalni w Andrychowie. Podobnie zdecydowano w Brzeszczach, gdzie oprócz basenu zdecydowano o zamknięciu hali sportowej. Wszystkie tego typu atrakcje są zamykane.
Z kolei burmistrz Wolbromia Adam Zielnik oprócz zamknięcia placówek kultury po konsultacji z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu podjął w środę także decyzję o zamknięciu targowiska miejskiego do 25 marca.
Niepokój spowodowany koronawirusem zaczął przekładać się także na półki sklepowe. W placówkach handlowych już w środę było widać efekty wzmożonego wykupu niektórych podstawowych produktów żywnościowych.
Specjaliści apelują o niepoddawanie się panice. O stosowanie podstawowych zasad higieny osobistej oraz zachowanie zdrowego rozsądku i kierowanie się znanymi już procedurami w sytuacjach związanych z koronawirusem zaapelował m.in. Andrzej Stasiuk, dyrektor Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu.
Jednocześnie urząd w Wadowicach i inne w Małopolsce zachodniej przypominają, że każdy kto wrócił z regionu, gdzie występuje koronawirus i ma objawy choroby lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien jak najprędzej telefonicznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną: Infolinia NFZ 800 190 590.
Co robić? Jak się chronić? Najważniejsze zasady!
Jeżeli to możliwe, trzeba postarać się o ograniczenie przebywania w miejscach publicznych.
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste ich mycie zmniejsza ryzyko zakażenia.
Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie. Regularnie należy myć lub dezynfekować powierzchnie stołów, klamki, włączniki światła, poręcze. Oczywiście przy tym nie panikować, jak się dotknie czegoś bezwiednie.
Należy regularnie dezynfekować swój telefon i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowajmy też bezpieczną odległość od rozmówcy, czyli co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosujmy zasady ochrony podczas kichania i kaszlu - należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką i jak najszybciej wyrzucić zużytą chusteczkę do zamkniętego kosza.
Odżywiajmy się zdrowo i pamiętajmy o nawodnieniu organizmu. Stosujmy zrównoważoną dietę, unikajmy wysoko przetworzonej żywności, pamiętajmy o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Codziennie pijmy ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę).
Dla przedsiębiorców
Jak informuje Ministerstwo Finansów, przedsiębiorcy, którzy z związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości.
W sytuacji negatywnych skutków finansowych dla przedsiębiorców wynikających z epidemii koronawirusa urzędy skarbowe będą brać pod uwagę te szczególne okoliczności przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących przyznania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty, umorzenia zaległości podatkowych itp).
Wnioski składane przez przedsiębiorców w trybie art. 67a i art. nast. Ordynacji podatkowej będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.
