https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korowód dożynkowy w gminie Krzeszowice. Prowadziła go furmanka z wieńcami. Gospodynie w krakowskich strojach niosły chleby

Barbara Ciryt
Dożynki gminy Krzeszowice. Korowód prowadziła furmanka z wieńcami i gospodyniami spod kościoła na teren boiska LKS Tęcza
Dożynki gminy Krzeszowice. Korowód prowadziła furmanka z wieńcami i gospodyniami spod kościoła na teren boiska LKS Tęcza Barbara Ciryt
Trzy wieńce dla gospodarzy i chleby dla parlamentarzystów, władz wojewódzkich i powiatowych - to wszystko przygotowały gospodynie z podkrzeszowickich wiosek na gminne dożynki. Zorganizowano je w Tenczynku, gdzie za plony dziękowała całą gmina. Dożynki to czas radości z zebranych plonów, dziękczynienia Bogu i ludziom za trud pracy i chleb oraz czas zabawy.

Dożynki w popołudnie sobotnie, 17 sierpnia 2024 r. rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Katarzyny w Tenczynku. Przedstawiciele gminnych sołectw przygotowali trzy wieńce, ubrali w krakowskie stroje.

Obrzęd dożynkowy rozpoczęli starostowie

Po mszy korowód przeszedł przez Tenczynek i dotarł do boiska LKS Tęcza. Tam uroczystości zaczęły się od obrzędu dożynkowego. Starostowie Teresa i Adam Słowikowie - rolnicy z Tenczynka, którzy nie tylko uprawiają pole, ale hodują też zwierzęta - obdarowali chlebem gospodarzy gminy i sołectwa, a zarazem gospodarzy dożynek.

- Przyjmijcie chleb z tegorocznych zbiorów i dzielcie tak, żeby nikomu nie zabrakło - zwróciła się do gospodarzy starościna dożynek Teresa Słowik, która wraz z mężem wręczyła bochen chleba.

Przyjęli go burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk i sołtys Tenczynka Katarzyna Kowal.

- Trud rolnika jest szczególny - podkreślał burmistrz Wacław Gregorczyk, zaznaczając, że z pracy rolnika żywi się całe społeczeństwo. - Ponadto rolnicy to też bardzo patriotyczna część społeczeństwa, która zawsze dbała o polskość.

Natomiast sołtys Katarzyna Kowal podkreślała, że praca rolników w Tenczynku związana była zarówno z rolą i produkcja żywności, ale także z przemysłem, produkcja przetworów oraz produkcja piwa, bo w pobliskich browarach robiono piwo z tenczyńskiego jęczmienia.

Wieńce i chleby dla gospodarzy i gości

Po symbolicznym pokrojeniu chleba przedstawiciele gminy i sołectwa wraz ze starostami dożynek częstowali chlebem wszystkich gości i mieszkańców zebranych na święcie plonów.

Wieńce dożynkowe były trzy i otrzymali je razem z przyśpiewkami:

  • od KGW Tenczynek - kapłani dziekan Bogdan Sarniak i proboszcz Tenczynka Jerzy Gibas.
  • od Od KGW Sanka - władze gminy burmistrz Wacław Gregorczyk i przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Kramarz.
  • od KGW Rudno - sołectwo Tenczynek, które reprezentuje sołtys Katarzyna Kowal.

Władzom wszelkich szczebli koła gospodyń i zespoły ludowe wręczały chleby. W międzyczasie śpiewano przyśpiewki układane dla poszczególnych osób.

Łowczy i sokoły na święcie plonów

Po obrzędach dożynkowych i występach zespołów ludowych przyszedł czas na prezentację kół łowieckich i degustację potraw z dziczyzny. Prezentowały się Polski Związek Łowiecki w Krakowie z łowczym Tomaszem Ciepłym oraz Koło Łowieckie "Jarząbek" z Krzeszowic i Koło Łowieckie "Leśnik" z Alwerni. Przybyli nie tylko zaprezentować koła, ale także poczęstować uczestników dożynek potrawami z dziczyzny.

- Myśliwi funkcjonują bardzo blisko z rolnikami. Chronią pola i uprawy przed szkodnikami, pilnują pszenicy czy kukurydzy, żeby dzikie zwierzęta nie zjadły i nie zniszczyły plonów rolników. Te dożynki w Tenczynku, to już siódmy, gdy uczestniczymy jako koła łowieckie w takich uroczystościach - mówi Tomasz Ciepły, łowczy okręgowy z PZŁ w Krakowie.

Ciekawostką i atrakcją było to, że myśliwi przyjechali z żywymi sokołami, które można było wziąć na rękę "uzbrojoną" w specjalna rękawicę.

Gdy oficjalne uroczystości zakończono przyszedł czas na zabawę z zespołem Rytmix.

Wielkowiejski Targ z gotowaniem na straganach

Dożynki na Wielkowiejskim Targu. Ludowe zwyczaje, poszukiwan...

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska