MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korupcja przy wystawianiu praw jazdy - przełom w śledztwie

Redakcja
Były dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego (MORD) w Nowym Sączu Józef P., któremu postawiono siedem zarzutów korupcyjnych przyznał się do winy - poinformował prokurator Piotr Kosmaty. W śledztwie dotyczącym korupcji przy wystawianiu praw jazdy zarzuty usłyszało kolejnych ośmiu instruktorów z małopolskich ośrodków szkolenia kierowców.

Józef P. dotychczasowy główny podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia i opuścił areszt.

Śledztwo dotyczy procederu o charakterze korupcyjnym, polegającego na wystawianiu podrobionych lub poświadczających nieprawdę dokumentów osobom, które starały się o uzyskanie praw jazdy. Na podstawie tych dokumentów i dzięki łapówkom wystawiane były prawa jazdy.

Według prokuratury kursanci mogli w ten sposób uzyskać w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu co najmniej kilkaset praw jazdy.

Spośród zatrzymanych ośmiu osób sześć to instruktorzy nauki jazdy z Ośrodków Szkolenia Kierowców z powiatu wadowickiego. Zarzucono im poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Podejrzani częściowo przyznali się do winy.

Kolejni dwaj podejrzani to instruktorzy nauki jazdy z Nowego Sącza. Usłyszeli oni zarzuty korupcyjne, dotyczące wręczania łapówek w nowosądeckim MORD-zie na kwotę kilku tysięcy zł. Obaj przyznali się do zarzutów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Pozostali na wolności za poręczeniem majątkowym.

Łącznie w sprawie jest już podejrzanych kilkanaście osob. Są to instruktorzy nauki jazdy w ośrodkach szkolenia kierowców z terenu Małopolski, w tym z Krakowa i Nowego Sącza. Zarzucono im kilkadziesiąt czynów o charakterze korupcyjnym i poświadczanie nieprawdy. Wobec większości podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe.

Zdaniem prokuratury śledztwo ma charakter rozwojowy. Znaczna część kursantów, którzy ujawnili proceder, uniknie kary, ponieważ zastosowano wobec nich klauzulę bezkarności stosowaną w przypadku ujawnienia przestępstwa. Wszyscy, którzy uzyskali prawa jazdy niezgodnie z prawem, będą musieli zdobyć je w legalny sposób.

W styczniu Zarząd Województwa Małopolskiego odwołał Józefa P. ze stanowiska dyrektora MORD w Nowym Sączu. W czwartek zarząd województwa zdecydował, że nowy dyrektor nowosądeckiego MORD-u będzie wybrany w konkursie, który prawdopodobnie zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska