FLESZ - Polski lek na COVID-19
Arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc, zdecydował już, że z powodu pandemii koronawirusa zmienią się zasady kolędowania. "Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy" – głosi komunikat Wydziału Duszpasterskiego katowickiej Kurii Metropolitalnej. Księża z archidiecezji generalnie więc nie będą odwiedzali domów, za to w kościołach - takie zalecenie trafiło do wszystkich parafii - odprawiane będą podczas Adwentu i okresu Bożego Narodzenia - msze za parafian z poszczególnych ulic.
A jak kolęda 2020 będzie wyglądała w archidiecezji krakowskiej? - Tego tematu jeszcze w ogóle nie podjęliśmy, nie było żadnej rozmowy o kolędzie w naszych gremiach duszpasterskich. Trzeba poczekać, może końcem października albo na początku listopada będzie coś wiadomo. I na pewno rozwiązania będą szeroko konsultowane z księżmi - odpowiada ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik krakowskiej kurii. - Ciężko teraz cokolwiek ogłaszać, kiedy nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja związana z epidemią. Raczej nie należy się szybko spodziewać jakiejś informacji z naszej strony - dodaje.
Spytaliśmy rzecznika kurii, jak ocenia ogłoszone zalecenia dla archidiecezji katowickiej. - Jeśli tam duszpasterze wiedzą, że to jest dobre dla wiernych, trzeba to zostawić do ich decyzji. Każda diecezja ma swoją specyfikę i myślę, że nie da się tu wypracować jednolitego stanowiska - komentuje ks. Michalczewski.
Czy możliwe byłoby pobłogosławienie domów parafian przez księży, którzy wyjdą na ulice swoich parafii? Albo kolęda online?
- Kolęda niesie ze sobą dwojakie zadania duszpasterskie: po pierwsze to jest wspólna modlitwa i błogosławieństwo mieszkania, domu. Ale po drugie - spotkanie, rozmowa, to jest najważniejsze. Oczywiście można przejść i pobłogosławić domy, to ma swoją wartość, ale w wizycie duszpasterskiej - jak sama nazwa wskazuje - chodzi o spotkanie z człowiekiem, duszpasterza z rodziną - odpowiada rzecznik krakowskiej kurii. Zapewnia, że kuria będzie szukała odpowiedniego rozwiązania. Dodaje, że księża podczas pandemii już spotykali się z wiernymi online, prowadzili w ten sposób wspólnoty i załatwiali sprawy kancelaryjne. Ale dla części wiernych takie techniczne rozwiązanie jest niedostępne. - Większość naszej diecezji to ludzie mieszkający na wsiach, a tam jest pod tym kątem większe ograniczenie niż w miastach. Poza tym to na pewno nie zastąpi spotkania, które dokonuje się realnie w domu - podkreśla ks. Michalczewski.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
